گواهینامه ارزشیابی اوراق بهادار چیست؟


ارزشیابی

در بین آزمون‎های مختلفی که از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار در نظر گرفته شده، گواهینامه ارزشیابی اوراق بهادار از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است. این گواهینامه ثابت می‎کند که شخص مورد نظر قابلیت و تخصص ارزش‎گذاری سهام را خواهد داشت و به همین خاطر موقعیت‎های شغلی بسیاری را برای فرد ایجاد خواهد کرد. در ادامه‎ی این نوشته‎ به چیستی این گواهینامه و جزئیات آن خواهیم پرداخت.

 

معرفی گواهینامه ارزشیابی اوراق بهادار

گواهینامه ارزشیابی اوراق بهادار را می‎توان یکی از تخصصی‎ترین مدارکی دانست که افراد می‎توانند در بازار سرمایه آن را کسب کنند. سازمان‎ها و نهاد‎های مالی مانند شرکت‎های مشاوره و سرمایه‎گذاری، سبدگردان‎ها، کارگزاری‌ها و... همواره به متخصصانی که توانایی تعیین و تخمین ارزش دارایی‎ها و سهام‎های گوناگون را داشته باشند، نیاز خواهند داشت.

این روزها بازار سرمایه، بورس، سهام و به صورت کلی بازارهای مالی بیش از هر زمان دیگری رونق یافته است. نتیجه‎ این اتفاق بیشتر شدن فرصت های شغلی در بازار سرمایه بوده است؛ اما افرادی که قادر باشند ارزش یک سهام را تخمین بزنند، به تجربه و دانش زیادی نیاز دارند که این صلاحیت علمی از طریق این آزمون و این گواهینامه مشخص خواهد شد.

خوب است بدانید که سازمان بورس و اوراق بهادار 7 گواهینامه را در نظر گرفته است که افراد می‎توانند از آن برای استخدام شدن در سازمان‎های مالی استفاده کنند. از بین این 7 گواهینامه، گواهینامه ارزشیابی اوراق بهادار مخصوص افرادی است که علاقه‎مند به کار در زمینه‎ ارزش‎گذاری اوراق بهادار و سهام هستند.

البته دریافت این گواهینامه هم کار چندان ساده‎ای نیست. داوطلبان دریافت گواهینامه ارزشیابی اوراق بهادار بایستی در ابتدا گواهینامه اصول بازار سرمایه و تحلیلگری بازار سرمایه را کسب کرده و سپس در آزمون مربوط به ارزشیابی اوراق بهادار شرکت کنند. در صورتی که بتوانند در این آزمون قبول شوند، قادر به دریافت گواهینامه‎ آن خواهند شد.

 بدیهی است که صرفا قبولی در این آزمون نمی‎تواند نشان‎دهنده‎ی صلاحیت‎های فرد جهت استخدام در نهادهای مالی باشد بلکه تجربه و مهارت‎های دیگر نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است.

ارزشیابی

 

 

بوت کمپ پایتون در دنیای مالی

 


منظور از ارزش‌گذاری در بازارهای مالی

برای این که بتوانید به درستی متوجه اهمیت گواهینامه ارزشیابی اوراق بهادار شوید، بهتر است با مفهوم ارزش‌گذاری آشنا شوید. ارزش گذاری در بازارهای مالی، یکی از نکات مهم در تحلیل‌های بنیادی است که نتیجه‌ انجام این فرایند، تخمین ارزش یک سهام است.

ارزش‌گذاری در بازارهای مالی به عوامل و پارامترهای گوناگونی بستگی دارد و همین مسئله هم سبب شده تا راهکارها، مدل‎ها و روش‎های گوناگونی برای انجام آن به وجود آید. به بیانی دیگر این ارزش‌گذاری، ارزش یک شرکت یا سهام را از طریق پارامترهای گوناگون بررسی کرده و به یک نتیجه تخمینی می‎رسد. تخمینی از آن جهت که ارزش‌گذاری واقعی و قطعی یک سهام، کاری غیرممکن است و همواره می‎توان به یک عدد تقریبی دست یافت.

از آنجایی که انجام این فرایند کاری بسیار تخصصی است، لذا سازمان بورس و اوراق بهادار کارگزاری‎های گوناگون، شرکت‎های مشاوره سرمایه گذاری، سبدگردان‎ها و ... را ملزم کرده که از افراد متخصص و باتجربه‌ای که دارای گواهینامه ارزشیابی اوراق بهادار هستند، استفاده کنند.

 

پیش نیاز آزمون ارزشیابی اوراق بهادار چیست؟

اگر قصد دریافت گواهینامه ارزشیابی اوراق بهادار را دارید، خوب است بدانید که پیش‌نیاز دریافت این گواهینامه، برخورداری از گواهینامه تحلیلگری بازار سرمایه است.

همچنین پیش‎نیاز آزمون تحلیلگری نیز دارا بودن گواهینامه اصول بازار سرمایه تعیین شده است. آزمون ارزشیابی اوراق بهادار، نقاط مشترکی با آزمون مدیریت سبد اوراق بهادار دارد. پیش‎نیاز هر دو آزمون داشتن گواهینامه تحلیل گری بازار سرمایه است.

توجه داشته باشید که اگر داوطلبِ گواهینامه ارزشیابی اوراق بهادار، گواهینامه تحلیل‎گری بازار سرمایه را در اختیار نداشته باشد، می‎تواند در آزمون ارزشیابی اوراق بهادار شرکت کند و داشتن گواهینامه اصول بازار سرمایه کفایت خواهد کرد.

اگر داوطلب بتواند در آزمون ارزشیابی اوراق بهادار قبول شود، داشتن گواهینامه تحلیل‎گری بازار سرمایه ضروری خواهد بود و اگر داوطلب فاقد این گواهینامه باشد، به وی فرصت مشخصی داده می‌شود تا در آزمون تحلیل‎گری بازار سرمایه شرکت کرده و گواهینامه آن را اخذ کند. در غیر این صورت قبولی داوطلب در ارزشیابی اوراق بهادار نیز لغو خواهد شد.

ارزشیابی


سرفصل های آزمون ارزشیابی اوراق بهادار

برای دریافت گواهینامه ارزشیابی اوراق بهادار با آزمونی مواجه خواهید شد که شامل 100 سوال بوده و به 3 بخش مجزا تقسیم شده است.

بخش اول: شامل مباحث پیشرفته‎ای در زمینه‎ی ارزش‎گذاری سهام است و 30 سوال را به خود اختصاص داده است.

بخش دوم: شامل مباحث پیشرفته‎ای در زمینه‎ی ارزش‎گذاری اوراق بهادار با درآمد ثابت است که این بخش هم شامل 30 سوال است.

بخش سوم: مباحث پیشرفته‎ ابزار مشتقه و ارزش‎گذاری‎ آن‎هاست که 40 سوال را به خود اختصاص داده است.

برای پاسخگویی به سوالات آزمون ارزشیابی اوراق بهادار که در مجموع 100 سوال است، 150 دقیقه در نظر گرفته شده است.

 

 

معافیت های آزمون ارزشیابی اوراق بهادار

برای دریافت گواهینامه ارزشیابی اوراق بهادار 2 معافیت خاص وجود دارد که در اینجا به آن‌‎ها اشاره خواهیم کرد:

  • افرادی که دارای مدرک CFA سطح دوم و سوم هستند، اگر گواهینامه تحلیل‎گری بازار سرمایه را داشته باشند، با تایید کمیته‎ی گواهینامه‎های حرفه‎ای می‎توانند بدون شرکت در آزمون، گواهینامه ارزشیابی اوراق بهادار خود را اخذ کنند.
  • افرادی که دارای مدرک CIIA هستند، اگر گواهینامه تحلیل‎گری بازار سرمایه داشته باشند می‎توانند با تایید کمیته‎ گواهینامه‎های حرفه‎ای گواهینامه ارزشیابی اوراق بهادار خود را اخذ کنند.

همانطور که مشخص است شرط مشابه استفاده از معافیت ها، داشتن گواهینامه تحلیلگری بازار سرمایه است.

 

 کاربرد و مزایای گواهینامه ارزشیابی اوراق بهادار

افرادی که تمایل به استخدام در موقیعت‎های شغلی زیر را دارند نیاز به اخذ گواهینامه ارزشیابی اوراق بهادار خواهند داشت:

  • کارشناس سبدگردانی
  • کارشناس ارزش‎گذاری اوراق بهادار
  • مدیر سرمایه‎گذاری در انواع صندوق‎های سرمایه‎گذاری
  • تحلیل‎گر شرکت‎های سبدگردانی
  • و...

می‎توان گفت گواهینامه ارزشیابی اوراق بهادار کاربردهای بسیار زیادی دارد، چراکه همواره در بازارهای مالی بین خریداران و فروشندگان بر سر ارزش و قیمت سهام اختلافاتی وجود دارد. به همین دلیل بازارهای سرمایه نیاز به افراد متخصص و کاربلدی دارد که بتوانند با استفاده از پارامترهای گوناگون و طی یک پروسه،‎ ارزش سهام را به دست بیاورند.

یکی از پیش‎شرط‌های اصلی برای استخدام افراد به عنوان متخصص ارزشیابی اوراق بهادار، سهام و... داشتن گواهینامه ارزشیابی اوراق بهادار است. در نتیجه افرادی که تمایل به استخدام شدن در نهادهای مالی دارند بایستی اخذ این گواهینامه را در دستور کار خود قرار دهند.

 

سخن پایانی

دریافت گواهینامه ارزشیابی اوراق بهادار می‎تواند برای افرادی که تمایل به استخدام در نهاد‎های مالی و به طور کلی بازار سرمایه دارند اهمیت بالایی دارد. چرا که این گواهینامه می‎تواند صلاحیت فرد را در زمینه‎ی تخمین ارزش یک سهام مشخص کند. از آنجایی که امروزه تعداد موقعیت‎های شغلی مورد نیاز این حوزه بسیار افزایش یافته است، در نتیجه افراد علاقه‎مند می‎توانند به این طریق احتمال استخدام خود در سمت‎هایی مانند کارشناس سبدگردانی، کارشناس ارزش‎گذاری اوراق بهادار و... را افزایش دهند.

نظر خود را ارسال کنید
فقط کاربرانی که عضو هستند می توانند نظر خود را ارسال کنند.

 

 

از راه های زیر می توانید با ما ارتباط برقرار کنید

تلفن: 02162843000

واتساپ : 09912707933

ارتباط با ادمین تلگرام