آزمون تحلیلگری بازار سرمایه


تحلیلگری بازار سرمایه

در این مطلب قصد داریم تا با آزمون تحلیلگری بازار سرمایه آشنا شویم. همچنین بررسی می­کنیم که این گواهینامه برای چه افرادی مناسب است. آیا سرمایه­‌گذاران هم می­توانند چنین مدرکی بگیرند؟ نحوه ثبت نام در این آزمون به چه شکل خواهد بود؟ آزمون به شکل مجازی برگزار خواهد شد یا شیوه حضوری هم برای آن تعریف شده‌است؟

 

تحلیلگری بازار سرمایه

 

آزمون تحلیلگری بازار سرمایه چیست؟

آزمون تحلیلگری بازار سرمایه یکی از آزمون­های 7 گانه بازار سرمایه ایران است که سطح دانش کارمندان آینده سازمان را مورد تحلیل قرار خواهد داد. از دیگر آزمون­های هم­خانواده بايد به آزمون اصول، معامله­‌گری، کارشناسی عرضه و پذیرش، مدیریت نهادهای بازار، مدیریت سبد اوراق بهادار و ارزشیابی این اوراق اشاره کرد.

آزمون تحلیلگری پیش‌نیاز چند مورد از آزمون­های بالاست و شما بدون داشتن آن نمی­توانید در برخی از آزمون­ها شرکت کنید.

برای استخدام در سازمان­های مالی، لازم است این مدرک را ارائه دهید. توجه داشته باشید که این آزمون­ها ارتباطی به سرمایه­‌گذاران ندارد و مربوط به کارمندان فعال در حوزه مالی است.

گواهینامه تحلیلگری بازار سرمایه برای چه کسانی مناسب است؟

اگر به تحلیلگری در بازار بورس علاقه­مند هستید، از کار با ابزار­های تحلیلی لذت می­برید و دوست دارید در این حوزه مشغول به کار شوید، این آزمون برای شماست.

با فراگرفتن دروس این آزمون شما توانایی کافی برای شرکت در این امتحان را پیدا خواهید کرد. اگر بتوانید نمره قبولی را به دست بیاورید با مدرک تحلیلگری بازار سرمایه، بسیاری از شرکت­های فعال این حوزه می­توانند شما را جذب کنند.

برای مثال می­توانید در صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری مشغول به کار شوید یا به کارگزاری­‌ها، شرکت های تامین سرمایه، شرکت های مشاور سرمایه گذاری و ... بپیوندید. نشریات اقتصادی نیز می­توانند از شما و تحلیل‌­هایتان استفاده کنند و شما را ‌به عنوان عضو رسمی بپذیرند.

 

 

مزایای داشتن گواهینامه تحلیلگری بازار سرمایه

به 3 دلیل مهم، عرصه سرمایه­‌گذاری کشور با کمبود نیروی متخصص روبرو است. دلیل اول نیاز به آشنایی و تخصص در بازار سرمایه است. افراد بسیاری در این حوزه مشغول هستند و خود را علاقه­‌مند به بازار سرمایه نشان می­دهند درحالی‌که تخصص کافی درباره این موضوع ندارند.

دلیل دوم قوانین بازار اوراق بهادار است که شرکت­های سرمایه‌­های و نهاد­های مرتبط را ملزم می­کند افرادی را استخدام کنند که دارای چنین مدرک معتبری هستند.

دلیل سوم نیز روند تخصصی‌­تر شدن جایگاه شغلی و نیروی انسانی در کشور است. بدیهی است که امروز نسبت به دیروز، به نیروی متخصص‌­تری نیازمندیم. ما نیازمند افرادی هستیم که نسبت به نسل قبلی خود از دانش بیشتری برخوردار باشند.

 

 

سرفصل و مواد آزمون تحلیلگری بازار سرمایه

منابع آزمون تحلیلگری بازار سرمایه در هفت عنوان به شرح زیر گنجانده می شود:

سرفصل آزمون تحلیلگری بازار سرمایه

مواد آزمون تحلیلگری بازار سرمایه

در این بخش مواد امتحانی را به شکل کامل بررسی خواهیم کرد:

لغات تخصصي مالي، اقتصاد و درک مطلب متون مالي- اقتصادي زبان

در سوالات این بخش میزان دانش شما نسبت به متون مالی سنجیده خواهد شد. از اصطلاحات مختلف سوال خواهد آمد و شما باید تعریف درست و کامل هر یک را بدانید.

علاوه بر اینکه متون مالی در اختیار شما قرار خواهد گرفت و سنجیده می­شود که تا چه اندازه نسبت به آن مسلط هستید و چه چیزی از آن درک کرده­اید. 

مباحث پيشرفته در فهم و تحليل صورت‌هاي مالي

فهم و تحلیل صورت های مالی

در این بخش سوالاتی از مکانیسم­‌های گزارشگری مالی، استاندارد­های گزارشگری مالی، مسائل مربوط به صورت سود و زیان، ترازنامه، جریان وجه نقد و تکنیک­‌های پیشرفته در تجزیه تحلیل صورت­های مالی (نسبت­های مالی) مطرح خواهد شد. هرکدام از این مباحث دارای زیرشاخه­‌هایی مجزایی هستند که برای شرکت در آزمون نیاز است مطالعه شود.

 

 

مباحث پيشرفته در امور مالي شرکتي

مباحث پیشرفته در بودجه­‌بندی سرمایه‌ه­ای، مباحث پیشرفته در هزینه سرمایه، مدیریت سرمایه در گردش، مدیریت موجودی کالا، مباحث پیشرفته در مدیریت تامین مالی، مباحث پیشرفته در ساختار سرمایه و اهرم­‌ها، سود تقسیمی و سیاست تقسیم سود و تحصیل شرکت­‌های فرعی و ادغام در این بخش مطرح خواهند شد.

 

 

مباحث پيشرفته سرمايه‌گذاري

در این بخش مباحثی از جمله مباحث پیشرفته در محاسبات مربوط به بازده، مباحث پیشرفته در محاسبات مربوط به ریسک، ساختار زمانی نرخ سود، ارزش­گذاری سهام عادی، ارزش­گذاری حق تقدم، ارزش­گذاری سهام ممتاز، تجزیه و تحلیل اوراق بهادار با درآمد ثابت، تجزیه تحلیل سایر اوراق بهادار، مقدمه­ای بر تحلیل تکنیکی و مفاهیم پیشرفته بازار­های مالی مطرح خواهد شد.

 اقتصاد پيشرفته

مباحث مربوط به اقتصاد پیشرفته شامل مباحث پیشرفته در اقتصاد خرد و مباحث پیشرفته در اقتصاد کلان هستند که خود زیرشاخه‌­های بسیاری دارند. برای این بحث می­توانید از مجموعه کتب اقتصاد کلان و اقتصاد خرد دکتر نظری به عنوان منبع استفاده کنید.

 

 

روش‌هاي کمي پيشرفته

مفاهيم احتمال، توزیع، نمونه‌گیری و برآورد، آزمون فرضیه، همبستگی و رگرسیون، رگرسیون چند متغیره و مباحث مرتبط با تجزیه و تحلیل آن و تجزیه و تحلیل سری زمانی مباحث مربوط به روش‌هاي کمي پيشرفته را تشکیل می­دهند.

 

 

مقررات تحليل‌گري بازار سرمايه

ساده‌­ترین بخش آزمون مقررات تحلیل­گری است که برای مطالعه­اش باید به یک کتابچه قانون مراجعه کنید.

 تعداد سوالات و حد نصاب قبولی

20 سوال براي هر عنوان درسی در امتحان مدرک تحلیلگری بازار سرمایه مشخص شده که جمعا 140 سوال تخصصی را تشکیل می­دهند. برای پاسخ به این 140 سوال 195 دقیقه وقت در اختیار شما خواهد بود. شما برای قبولی در این آزمون باید در هر درس حداقل نمره 35 را از 100 نمره نهایی کسب کنید.

 پیش نیازهای آزمون تحلیلگری بازار سرمایه

برای شرکت در این آزمون لازم است که مدرک تحصیلی کارشناسی یا بالاتر از موسسات داخلی مورد تایید وزارت علوم داشته باشید. اگر معادل چنین مدرکی از دانشگاه­‌های خارجی نیز داشته باشید کفایت می­کند.

رشته تحصیلی این مدارک حائز اهمیت نیست. علاوه بر این مورد، شما به گواهی­نامه اصول بازار سرمایه نیز نیازمندید. اصول بازار سرمایه امتحانی است که میزان دانش شما را نسبت به مقدمات اقتصاد بازار­های سرمایه‌ه­ای خواهد سنجید.

شرایط شرکت در آزمون تحلیلگری نیز تقریبا مشابه آزمون اصول بازار سرمایه است. با این تفاوت که دروس و مواد امتحانی آن متفاوت است.

 

 

 مستر کمپ تحلیل تکنیکال (Technical Master Camp)

 

نحوه ثبت نام در آزمون تحلیل‌گری بازار سرمایه

براي ثبت نام ابتدا نیاز است که به سایت سامانه برگزاری آزمون‌های حرفه‌ای بازار سرمایه به سامانه برگزاری آزمون مراجعه کنید. در این سایت از طریق شماره تلفن همراه می­توانید نام­نویسی اولیه را انجام دهید.

بسته به نوع آزمون ممکن است که این امتحان به شکل حضوری یا مجازی برگزار شود. محل برگزاری آزمون حضوری از طریق همین سامانه اطلاع­‌رسانی خواهد شد. جدول زمان­بندی برگزاری امتحان معمولا 3 تا 4 ماه قبل از برگزاری از طریق سامانه به سمع و نظر شرکت­کنندگان خواهد رسید.

هزینه­‌های مربوط به آزمون به شکل اینترنتی و از طریق سایت پرداخت خواهد شد. امکان ثبت نام در آزمون بدون پرداخت آنی هزینه نام­نویسی وجود دارد اما اگر در روز­های آینده فردی با پرداخت به موقع ثبت‌­نام کند جای شما به او داده خواهد شد.

لذا پیشنهاد می­شود که ثبت نام را به روز برگزاری موکول نکنید. در صورتی که ظرفیت امتحان پر نشده باید اقدام کنید تا امکان ویرایش اطلاعات آزمون را داشته باشید. امکان تغییر زمان برای متقاضی وجود خواهد داشت. پس از ثبت نام قطعی و پرداخت هزینه امکان عودت هزینه وجود ندارد.

 معافیت‌ های آزمون تحلیلگری بازار سرمایه

افرادی که دارای مدرک دکتري یا معادل آن در رشته‌های مدیریت مالی، حسابداری، بیمه، اقتصاد و بانکداری مورد تأیید وزارت علوم هستند، اگر:

  • حداقل 5 مقاله علمی پژوهشی در زمینه‌های مرتبط با بازار سرمایه
  • یا یک کتاب در زمینه مالی و 3 مقاله علمی پژوهشی در زمینه‌های مرتبط با بازار سرمایه
  • یا 2 کتاب در زمینه مالی تألیف و منتشر کرده ‌باشند

می­توانند با تأیید کمیتة گواهی‌نامه‌های حرفه‌ای و تصویب هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار بدون شرکت در آزمون، گواهی‌نامه تحلیلگری بازار سرمایه را دریافت کنند.

دارندگان مدرک CIIA با دریافت گواهی اصول بازار سرمایه و کسب حداقل 50 درصد نمره مقررات آزمون تحلیلگری، با استفاده از تأیید کمیتة گواهی‌نامه‌های حرفه‌ای، می­توانند گواهی تحلیل­گری را دریافت کنند.

دارندگان مدرک CFA (سطوح دوم و سوم) با دریافت گواهی اصول بازار سرمایه و کسب حداقل 50 درصد نمره مقررات آزمون تحلیلگری، با استفاده از تأیید کمیتة گواهی‌نامه‌های حرفه‌ای، می­توانند گواهی تحلیل­گری را دریافت کنند.

  

 

جمع ­بندی

آزمون تحلیلگری بازار سرمایه مناسب افرادی است که قصد دارند در حوزه بازار­های مالی مشغول به فعالیت رسمی شوند و به استخدام نهاد­های مرتبط دربیایند. پیش‌نیاز شرکت در این آزمون، داشتن مدرک اصول بازار سرمایه است. اگر شرایط استفاده از معافیت­‌های مربوط به آزمون را دارید حتما از موارد معرفی شده استفاده کنید.

تمامی اطلاعات لازم برای ثبت نام در این آزمون در سایت سامانه برگزاری آزمون‌های حرفه‌ای بازار سرمایه قرار گرفته و شما می­توانید با مراجعه به این سایت اطلاعات مربوطه را به دست بیاورید.

گواهینامه تحلیلگری بازار سرمایه یکی از مهمترین گواهینامه های حرفه ای بازار سرمایه است. افرادی که تمایل دارند به عنوان تحلیلگر در کارگزاری ها، سبدگردان ها، شرکت های مشاور سرمایه گذاری و ... مشغول به فعالیت شوند لازم است برای اخذ گواهینامه تحلیلگری بازار سرمایه اقدام کنند.

 

 

نظر خود را ارسال کنید
فقط کاربرانی که عضو هستند می توانند نظر خود را ارسال کنند.

 

 

از راه های زیر می توانید با ما ارتباط برقرار کنید

تلفن: 09053581528

واتساپ : 09912707933

ارتباط با ادمین تلگرام