چگونه برای آزمون cfa آماده شویم؟
1401/09/15
آزمون cfa یکی از آزمون های مهم بین المللی در حوزه مالی به شمار می رود که در سه سطح مختلف برگزار می شود. هزینه مادی و زمانی این آزمون در کنار نرخ قبولی آن باعث شده زمان بندی و برنامه ریزی مخاطبان برای قبولی در این آزمون روز به روز اهمیت بیشتری پیدا کند. برای اینکه همه چیز را به بهترین شکل ممکن انجام دهید، باید تمرکز کرده و به خوبی برای آزمون آماده شد. در میان هرج‌و‌مرج‌ها و آشفتگی‌های زندگی یا حتی آشفتگی‌های ذهنی نباید این تمرکز را از دست دهید. در این مقاله به ارائه 8 نکته مهم برای موفقیت در این آزمون و دریافت مدرک CFA می پردازیم.
پولشویی چیست؟
1401/09/08
پولشویی همان‌طور که از نامش پیداست در لغت به معنای شستن پول‌های کثیف است و به جرمی اشاره دارد که در آن پول های حاصل از فعالیت های غیرقانونی، سالم و قانونی نشان داده می شوند. پول شویی (Money Laundering) جرم بوده و طبق قوانین هر کشور قابل مجازات است. در برخی از کشورها به این جرم، اختفای منبع عمده مالی می‌گویند. این معنا از کشوری به کشور دیگر متفاوت است و برخی کشورها از آن به‌عنوان سرمایه قانونی در یک نقطه از جهان و پول غیرقانونی در نقطه دیگر یاد می‌کنند.
امکان سنجی طرح‌‌های اقتصادی
1401/09/05
امکان سنجی (Feasibility Study) یا FS به سنجش، بررسی و امکان عملی­ شدن و تجاری ­سازی یک ایده، طرح یا کسب­وکار اشاره دارد. می‌دانیم که راه اندازی یک کسب و کار یا توسعه سایر پروژه ها به تخصیص منابع و سرمایه نیاز دارد؛ بنابراین لازم است قبل از سرمایه گذاری، از میزان موفقیت آن و نرخ بازگشت سرمایه اطمینان حاصل کنیم. امکان سنجی طرح های اقتصادی، طرح توجیهی، ارزیابی طرح های اقتصاد و FS همگی مفاهیم مشابهی هستند که به این موضوع اشاره دارند.
پرایش اکشن (price action) چیست؟
1401/08/28
امروزه با پیشرفت بازارهای مالی همچون بورس و ارز دیجیتال افراد زیادی علاقمند به سرمایه گذاری در این حوزه ها شده‌اند. برخی از افراد اطلاعات و دانش کافی در این زمینه را نداشته و صرفا به دلیل سود بالا در این بازارها سرمایه گذاری کردند. برای این دست از افراد که آشنایی کامل با این بازارهای ندارند اما یک استراتژی معاملاتی کاربردی وجود دارد. پرایس اکشن یکی از استراتژی‌های بازار معاملاتی بوده که به کاربران این اجازه را می‌دهد تا قبل از خرید و فروش و انجام هر گونه معامله‌ای، بازار را مورد بررسی قرار دهند.
مدیریت ریسک در بازار سرمایه
1401/08/25
در بازار سرمایه مدیریت ریسک به اقداماتی گفته می‌شود که در برابر خطرات احتمالی از دست رفتن سرمایه و ضرر انجام می‌شود. در اقتصاد همیشه خطرات مالی برای سرمایه‌های مختلف نظیر املاک، طلا، سکه، سهام رمز ارز، پول و... وجود دارد. مدیریت ریسک یا «Risk Management» به چارچوب و برنامه‌هایی گفته می‌شود که خطرات احتمالی را ارزیابی کرده و معامله‌گر یا سرمایه‌گذار با استفاده از آن می‌تواند ریسک را کنترل کند.
مدیریت سبد اوراق بهادار چیست؟
1401/08/22
افرادی که در بازار سرمایه فعال هستند یا قصد ورود به این بازار را دارند لازم است تا در مورد مفاهیمی همچون مدیریت سبد، سبد گردانی، اوراق بهادار، مدیریت پرتفوی و یا سبد سهام و اوراق بهادار بیشتر بدانند. به‌طور خلاصه اوراق بهادار ابزاری مالی است که ارزش پولی دارد و می‌توان آن را به پول نقد تبدیل کرد.
آزمون معامله گری بازار سرمایه
1401/08/18
آزمون معامله گری بازار سرمایه یکی از آزمون­های هفت گانه بازار سرمایه است که از گواهینامه­های معتبر سازمان بورس ایران به حساب می­آید. از دیگر آزمون­های هم­خانواده بايد به آزمون اصول، تحلیلگری، کارشناسی عرضه و پذیرش، مدیریت نهادهای بازار، مدیریت سبد اوراق بهادار و ارزشیابی این اوراق اشاره کرد. چنانچه به شغل­هایی رسمی در زمینه معامله­گری علاقه دارید، آزمون معامله گری بازار سرمایه کمک می­کند که در این شرکت­ها راحت­تر استخدام شوید. بدیهی است که این آزمون برای سرمایه­گذاران نیست و مخصوص شاغلین و فعالین این حوزه است.
تجزیه و تحلیل صورت های مالی
1401/08/15
صورت های مالی یک گروه اقتصادی، حاصل مجموعه فعالیت‌ها، سودها و ضررهایی است که در طول مدت زمان مشخصی جمع‌آوری و بر اساس قوانین حوزه مالی محاسبه می‌شوند. صورت های مالی به صاحبان گروه‌های اقتصادی و شرکت‌ها کمک می‌کند عملکرد مجموعه خود را زیر نظر بگیرند و بتوانند با دید روشن‌تری در مورد فعالیت‌های آتی شرکت تصمیم‌گیری کنند.
تابلوخوانی در بورس
1401/08/11
برای موفقیت و کسب سود از بازار بورس باید به ابزارهای تحلیلی مختلفی مجهز بود؛ روش ها و ابزارهایی که هر کدام در جای خود به کار می روند. تابلو خوانی یکی از این ابزارهاست که تحلیلگران و فعالان بازار برای تحلیل های کوتاه مدت از آن استفاده می کنند. تابلو خوانی کاری را برای سرمایه گذار انجام می دهد که تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال در آن موقع زمانی خاص، قادر به انجام آن نیستند. به این مثال دقت کنید: زمانی که صف های فروش به سرعت در حال جمع آوری هستند و فرصت تصمیم گیری کوتاه، آیا بدون تحلیل به جمع خریداران می پیوندید؟ چرا که تحلیل های بنیادی و تکنیکال زمان بر بوده و باعث از دست رفتن فرصت می شوند. اینجاست که تابلو خوانی راه حلی برای تصمیم گیری فوری سرمایه گذاران برای خرید کردن یا صبر کردن است. بنابراین با کمک تکنیک تابلو خوانی می‌توان در مدت زمان کوتاهی، اطلاعات موجود در تابلوی نمادها را بررسی کرد و تصمیم بهتری گرفت.
صندوق های سرمایه گذاری
1401/08/09
صندوق­ های سرمایه گذاری توسط تحلیلگران یک نهاد مالی قانونی که دارای مجوز از نهاد قانونگذار بازار سرمایه یعنی سازمان بورس است، مدیریت می شوند. صندوق های سرمایه گذاری خود دارای شخصیت حقوقی بوده و تحت نظارت سازمان بورس فعالیت می کنند. تمام سرمایه موجود در صندوق های سرمایه گذاری، به واحد‌های سرمایه‌گذاری تقسیم می‌شوند. در واقع، واحد‌های سرمایه‌گذاری هر کدام بخش کوچکی از سرمایه اصلی هستند. هنگام سرمایه‌گذاری با توجه به دارایی اولیه، شما صاحب تعداد مشخصی از این واحد‌ها خواهید شد. بدین ترتیب در واقع شما با اعتماد به تحلیلگران این صندوق ها، به طور غیرمستقیم در بازار بورس شرکت کرده و درآمد خود را افزایش می‌دهید.
اکسل در بازارهای مالی
1401/08/04
عصر اطلاعات است و در دنیا شاهد حجم انبوهی از داده‌ها و معاملات مالی هستیم که روزبه‌روز پیچیده‌تر می‌شوند. همین نشان می‌دهد که چقدر استفاده از ابزارهایی کارآمد برای حل مسائل مالی مهم است. سرمایه‌گذاران می‌توانند برای تحلیل و بررسی شرایط بازار جهت سرمایه‌گذاری با آموزش اکسل از آن استفاده کنند. کسب و کارها نیز برای تجزیه و تحلیل بودجه خود، تحلیل ریسک‌ها یا جریان‌های نقدی از این ابزار مایکروسافت استفاده می‌کنند. ده‌ها مورد استفاده از اکسل برای بازارهای مالی وجود دارد که در اینجا به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.
ارزش گذاری در بازارهای مالی
1401/08/02
ارزش گذاری چیست و چرا اهمیت دارد؟ انواع روش های ارزش گذاری کدامند؟ چه اطلاعاتی باید درباره این موضوع داشته باشیم؟ قیمت و ارزش چه تفاوتی با هم دارند؟ طی این مقاله به این سوالات پاسخ خواهیم داد. همچین انواع روش­های محاسباتی مرسوم و علمی را که در حال حاضر توسط بسیاری از تحلیل­گران مورد استفاده قرار می­گیرد، شرح خواهیم داد.
تحلیل صنایع در بازار سرمایه
1401/07/30
تحلیل صنعت در بورس به معنای آن است که ما با استفاده از ابزار­های تحلیلی، حوادث کنونی بازار مثل عرضه و تقاضا، میزان رقابت، وضعیت رقابت و ... را رصد کنیم تا بتوانیم اتفاقات آینده بازار را پیش­بینی کنیم. در تحلیل صنایع یکی از موارد مهمی که مورد توجه تحلیلگران است، چرخه عمر صنعت بوده که به آن‌ها کمک فراوانی می­کند. هر صنعت دارای سه مرحله اصلی رشد، توسعه و تثبیت است. برای سرمایه­گذاران و صاحبان صنعت اهمیت دارد که بدانند در کدام مرحله از چرخه قرار گرفته­اند.
آزمون تحلیلگری بازار سرمایه
1401/07/26
آزمون تحلیلگری بازار سرمایه یکی از آزمون­های 7 گانه بازار سرمایه ایران است که سطح دانش کارمندان آینده سازمان را مورد تحلیل قرار خواهد داد. از دیگر آزمون­های هم­خانواده بايد به آزمون اصول، معامله­گری، کارشناسی عرضه و پذیرش، مدیریت نهادهای بازار، مدیریت سبد اوراق بهادار و ارزشیابی این اوراق اشاره کرد. آزمون تحلیلگری پیش‌نیاز چند مورد از آزمون­های بالاست و شما بدون داشتن آن نمی­توانید در برخی از آزمون­ها شرکت کنید. برای استخدام در سازمان­های مالی، لازم است این مدرک را ارائه دهید. توجه داشته باشید که این آزمون­ها ارتباطی به سرمایه­گذاران ندارد و مربوط به کارمندان فعال در حوزه مالی است.
آزمون اصول بازار سرمایه
1401/07/23
مقدماتی‌ترین و مهم‌ترین آزمون اولیه بورس را باید آزمون اصول بازار سرمایه‌ دانست. این سنجش به عنوان پیش‌نیاز سایر آزمون‌های بازار بورس محسوب می‌شود. آزمون‌های حرفه‌ای بازار سرمایه در هفت عنوان اصول بازار سرمایه، معامله گری بازار سرمایه، کارشناس عرضه و پذیرش، مدیریت نهادهای بازار سرمایه، تحلیلگری بازار سرمایه، مدیریت سبد اوراق بهادار و ارزش یابی اوراق بهادار برگزار می‌شود. دارندگان مدرک این آزمون می‌توانند ادعا کنند که آشنایی کافی با مفاهیم مقدماتی و پایه بورس را دارند. افراد که در این آزمون پایه قبول شوند، می‌توانند گواهینامه آن را کسب کنند. دارندگان گواهینامه این آزمون از امکان شرکت در سایر آزمون‌های بازار سرمایه برخوردار می‌شوند. همچنین می‌توانند سمت‌هایی را در نهادهای مالی بر عهده بگیرند. سمت‌هایی نظیر مشاور سرمایه‌گذاری، مدیر سبد، متصدی جمع‌آوری و ارائه اطلاعات، تحلیلگر، مدیر سرمایه‌گذاری و ... از این جمله هستند.
حسابداری مالی و بازار سرمایه
1401/07/20
حسابداری مالی یکی از شاخه‌های اصلی در هر شرکت محسوب می‌شود. این شاخه از حسابرسی برای رسیدگی به امور مالی در همه شرکت‌های کوچک و بزرگ دولتی و خصوصی مورد نیاز است. حسابداری مالی در واقع برای ثبت و ساماندهی اطلاعات مالی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کار شامل عملیاتی نظیر ثبت، جمع‌بندی و تنظیم گزارش درباره معاملات تجاری در طول یک دوره زمانی مشخص است.
تحلیل بنیادی یا فاندامنتال
1401/07/19
تحلیل بنیادی یا فاندامنتال (FA) می‌تواند ارزش ذاتی اوراق بهادار را با بررسی عوامل اقتصادی و مالی مرتبط بسنجد. ارزش ذاتی یک سهام سرمایه‌گذاری بر اساس وضعیت مالی شرکت صادرکننده آن و همچنین شرایط فعلی بازار و اقتصاد کلان مشخص می‌شود. تحلیلگران بنیادی سعی دارند تا هر مورد موثر بر ارزش اوراق بهادار را مورد بررسی قرار دهند. آن‌ها از عوامل کلان اقتصادی نظیر وضعیت اقتصاد و شرایط صنایع گرفته تا عوامل اقتصاد خرد مانند اثربخشی مدیریت شرکت را مطالعه می‌کنند.
حقوق در بازار سرمایه
1401/07/17
هزاران نفر در هر روز به سرمایه‌گذاری و انجام معاملات در بازار بورس مشغول هستند. این امر موجب می‌شود تا تسلط به حقوق بازار سرمایه یک موضوع کلیدی برای رسیدن به موفقیت در این مارکت باشد. در واقع عدم شناخت قوانین و مقررات آن می‌تواند مشکلات مختلفی را برای سرمایه‌گذار ایجاد کند. پیشرفت اقتصادی و تامین مالی موفق مستلزم حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه و آموزش بورس است. بر این اساس، حقوق در بازار سرمایه به دنبال فراهم آوردن فضایی مناسب، شفاف و کارا برای تامین مالی و حمایت از سرمایه‌گذاران خواهد بود.
آزمون frm و مدرک مدیریت ریسک مالی
1401/07/11
مدیریت ریسک مالی (FRM)، گواهینامه‌ای است که توسط انجمن جهانی ریسک (GARP) ارائه می‌شود. آن دست از افرادی که چنین مدرکی دارند می‌توانند در موسسات و بانک‌های بین‌المللی و بسیاری از شرکت‌های دیگر فعالیت کنند. مدیریت ریسک شامل تجزیه و تحلیل بازار مالی و قیمت‌گذاری براساس ریسک در برخی از تصمیمات مالی است.
تحلیل تکنیکال و کاربرد آن در بازارسرمایه
1401/07/06
تحلیل تکنیکال تنها توسط معامله‌گران تکنیکال استفاده نمی‌شود، اکثر معامله‌گران تلاش می‌کنند تحلیل بنیادی را برای این منظور استفاده کنند که مشخص می‌کند آیا ضرورت دارد در بازار اقدام به خرید کنند یا خیر؟