دوره CFA؛ آمادگی برای معروف ترین گواهینامه مالی و سرمایه گذاری در دنیا


دوره آمادگی آزمون CFA

 

دنیای مالی حوزه وسیعی از تخصص ها، عناوین شغلی، وظایف و برنامه های مرتبط با پول و سرمایه گذاری را در بر می گیرد. افزایش تعداد ابزارهای مالی نوین طی سال های اخیر نیز به این پیچیدگی ها افزوده است. لازمه تسلط بر طیف وسیع خدمات مالی، یادگیری و کسب مهارت های استاندارد و مدارک حرفه ای بازار سرمایه است. یکی از مدارک مهم بین المللی که در ایران نیز با استقبال قابل توجهی همراه بوده مدرک CFA است. یکی از گزینه های اصلی مخاطبان برای دریافت مدرک سی اف ای، استفاده از دوره های CFA است.

 

CFA


CFA چیست؟

CFA مخفف عبارت Chartered Financial Analyst و به معنای تحلیلگر خبره مالی و سرمایه گذاری است. این گواهینامه که معتبرترین و معروف ترین مدرک تحلیلگری مالی در دنیا شناخته می شود توسط موسسه CFA مستقر در آمریکا برگزار می شود.

این آزمون دارای سه سطح بوده و سالانه چند بار در بیش از 400 مرکز دنیا برگزار می شود. تنها پیش نیاز حضور و ثبت‌نام در برنامه گواهینامه حرفه‌ای بین‌المللی CFA داشتن مدرک کارشناسی و یا دانشجوی سال آخر مقطع کارشناسی بودن است و داوطلب بعد از شرکت در آزمون سطح ۳ و قبولی در آزمون این سطح با ارائه ۴ سال سابقه کار حرفه‌ای در حوزه مالی و سرمایه‌گذاری موفق به دریافت مدرک CFA و به دنبال آن دریافت لقب تحلیلگر خبره مالی (CFA Charter Holder) خواهد شد.

نتایج آزمون سطح های یک و دو CFA معمولا دو ماه و برای سطح سه حدود سه ماه پس از تاریخ آزمون اعلام می شوند.

نرخ قبولی 10 سال اخیر برای سطح یک آزمون CFA معادل 42 درصد، برای سطح دوم 45 درصد و برای سطح سوم 54 درصد بوده است.

 


مراکز برگزار کننده آزمون CFA در دنیا

آزمون CFA در ایران برگزار نمی شود؛ داوطلبان می توانند برای شرکت در آزمون CFA به کشور ترکیه (دارای سه مرکز برگزار کننده در شهرهای آنکارا، استانبول و ازمیر)، کشور امارات (دارای دو مرکز برگزار کننده در دبی و ابوظبی) یا کشور ارمنستان (در یک مرکز برگزار کننده در شهر ایروان) بروند. برای دانلود لیست مراکز برگزار کننده آزمون CFA کلیک کنید.دوره‌های آمادگی آزمون CFA - مرکز مالی ایران

مرکز مالی ایران به عنوان بازوی آموزشی بازار سرمایه تا کنون 10 دوره آمادگی آزمون CFA را با موفقیت برگزار کرده و دهمین دوره سی اف ای نیز به زودی برگزار می شود. حضور اساتید خبره، گواهینامه معتبر، آزمون شبیه سازی شده، پشتیبانی آنلاین و ... از جمله امکانات دوره CFA مرکز مالی ایران است.

 

 

لایو اهمیت مدرک CFA در بازارهای مالی

 این لایو با حضور آقای حسین کرمی دارنده مدرک CFA(Charterholder) و مدرک FRM در صفحه اینستاگرام مرکز مالی ایران برگزار شده است:
هزینه آزمون
CFA

هزینه آزمون CFA به زمانی که برای آن ثبت نام می کنید بستگی دارد. ثبت نام آزمون زود هنگام که کمتر از سه ماه فرصت دارد معادل 900 دلار و برای ثبت نام در آزمون استاندارد که سه ماه مهلت دارد 1200 دلار است. به جز هزینه هر کدام از آزمون ها، لازم است معادل 350 دلار نیز برای ثبت نام اولیه یا One-Time Enrollment Fee پرداخت کنید. 

 

نوع ثبت نام سطح یک CFA سطح دو CFA سطح سه CFA
ثبت نام اولیه 350 دلار هزینه‌ای ندارد هزینه‌ای ندارد
ثبت نام زود هنگام 900 دلار 900 دلار 900 دلار
ثبت نام استاندارد 1200 دلار 1200 دلار 1200 دلار

 

جابجایی زمان ثبت نام در آزمون CFA نیز 250 دلار هزینه در بر خواهد داشت.

هزینه آزمون CFA

با توجه به اینکه آزمون CFA یک آزمون بین‌المللی است و به زبان انگلیسی برگزار می شود به داوطلبان توصیه شده نسبت به تقویت سطح زبان انگلیسی خود اقدام کنند. لازم به ذکر است که این آزمون به صورت تستی و سه گزینه‌ای برگزار می شود لذا نیازی به توانمندی صحبت یا نوشتن به زبان انگلیسی برای داوطلبان نیست و صرفا باید با ادبیات  CFA آشنا بوده و نسبت به تقویت زبان تخصصی حوزه مالی و سرمایه‌گذاری اقدام کنند.

 

 گواهینامه CFA دارای چند سطح است؟

گواهینامه حرفه‌ای بین‌المللی CFA دارای سه سطح است که هر کدام آنها بر مفاهیم خاصی تمرکز دارد؛ آزمون سطح یک CFA آسان ترین سطح CFA محسوب می شود. تمرکز گواهینامه CFA سطح یک بیشتر بر مفاهیم دانش پایه‌ای و ابزارهای سرمایه‌گذاری است. در سطح دوم مدرک CFA تأکید بر استفاده از ابزارها برای ارزیابی انواع دارایی‌هاست و تمرکز استاندارد CFA در آزمون سطح سوم بر به کارگیری تمامی روش‌های تحلیلی به منظور مدیریت سبد سرمایه‌گذاری و تدوین برنامه‌ها و استراتژی‌های سرمایه‌گذاری است.سرفصل‌های آزمون CFA

سرفصل های آزمون CFA را می توان در 10 موضوع مختلف تقسیم بندی کرد که وزن آن برای هر کدام از سطح های آزمون متفاوت است. جدول 2 را مشاهده کنید:

سرفصل‌های آزمون CFAسوالات و مدت زمان آزمون
CFA

هر کدام از سطح‌های آزمون CFA معادل 270 دقیقه یعنی چهار و نیم ساعت زمان پاسخ دهی دارند. لازم به ذکر است با پر کردن فرم نظرسنجی و استراحت، کل آزمون پنج ساعت و نیم طول می کشد. بیشتر سوالات نیز به صورت چند گزینه ای طراحی می شوند:

سوالات و مدت زمان آزمون CFAدانلود رایگان منابع آزمون
CFA برای سال 2023

مهمترین منابع CFA برای مطالعه جهت حضور در این آزمون، منابع اصلی موسسه CFA هستند که به آنها CBOK گفته می شود:

Level I CFA Book 1:QUANTITATIVE METHODS

 Level I CFA Book 2:ECONOMICS,FINANCIAL STATEMENT ANALYSIS

 Level I CFA Book 3:FINANCIAL STATEMENTANALYSIS, CORPORATE ISSUERS

 Level I CFA Book 4:CORPORATE ISSUERS,EQUITY INVESTMENTS,FIXED INCOME

 Level I CFA Book 5:FIXED INCOME,DERIVATIVES, ALTERNATIVEINVESTMENTS, PORTFOLIOMANAGEMENT

Level I CFA Book 6:PORTFOLIOMANAGEMENT,ETHICAL ANDPROFESSIONALSTANDARDS

 

علاوه بر منابع CFA که در بالا به آن اشاره شد، مجموعه کتاب های موسسه Schweser نیز به داوطلبان توصیه می شود:

Quantitative

Financial Statement Analysis

Corporate Issuers and Equity Investment

Fixed Income,Derivatives,and Alternative investments

Portfolio management and Ethical and Professional Standards

 

برنامه آموزشی موسسه CFA برای آزمون سطح یک برای سال 2023 به همراه مجموعه کتاب‌های CFA موسسه schweser سال 2023 هم اکنون در سایت مرکز مالی ایران وجود دارد که می توانید به صورت رایگان آنها را دانلود کنید.

 

دارندگان مدرک CFA چه مشاغلی دارند؟

با توجه به گستردگی موضوعات CFA و جامعیت مطالبی که این مدرک پوشش می‌دهد، دارندگان گواهینامه CFA مشاغل بسیار متنوعی را پیش رو خواهند داشت. تحلیلگران خبره مالی در موقعیت‌ها و حوزه‌های زیر مشغول به فعالیت می‌شوند:

- مدیریت سبد

- مدیریت دارایی

- سبدگردان اختصاصی

- مدیریت و تحلیل ریسک

- بانکداری تجاری

- پژوهشگر

- مشاور

- بیمه

 

حقوق دارندگان مدرک CFA

کارشناسان خبره مالی می توانند در موقعیت های مختلف بازارهای مالی به فعالیت بپردازند بنابراین حقوق و مزایای این کارشناسان با توجه سمت، منطقه و شرکتی که در آن مشغول به کار هستند متفاوت است. همچنین باید در نظر داشت که شرکت های فعال در بازارهای مالی بخش مهمی از پرداختی خود به کارمندان را در قالب مزایا، پاداش، کارانه و ... پرداخت می کنند لذا مجموع دریافتی کارمندان مد نظر است.

رنج حقوقی دارندگان مدرک CFA در کشوری مثل آمریکا بین 64 تا 255 هزار دلار در سال تخمین زده می شود.

حقوق دارندگان مدرک CFAسخن آخر

مدرک CFA یک مدرک بین المللی معتبر در حوزه مالی است که در ایران نیز از استقبال قابل توجهی برخوردار شده است. این آزمون در سه سطح برگزار می شود، هزینه شرکت در آن از 900 تا 1200 دلار به علاوه هزینه 450 دلاری ثبت نام اولیه و با توجه به زمان ثبت نام متفاوت است. رنج حقوقی دارندگان این مدرک در دنیا از 76 هزار تا 225 هزار دلار متغیر است. طبق نظرسنجی های موسسه CFA برای موفقیت در هر کدام از سطح ها، داوطلب لازم هست حدود 300 ساعت به مطالعه بپردازد.

 

برای مشاهده فایل پی دی اف تصویر؛ کلیک کنید.
آزمون CFA

 

 
سوالات متداول

CFA مخفف عبارت Chartered Financial Analyst و به معنای تحلیلگر خبره مالی و سرمایه گذاری است. این آزمون که معتبرترین و معروف ترین آزمون تحلیلگری مالی در دنیا شناخته می شود توسط موسسه CFA مستقر در آمریکا در سه سطح (یک، دو و سه) برگزار می شود.

 

هر کدام از سطح‌های آزمون CFA معادل 270 دقیقه یعنی چهار و نیم ساعت زمان پاسخ دهی دارند. لازم به ذکر است با پر کردن فرم نظرسنجی و استراحت، کل آزمون پنج ساعت و نیم طول می کشد. بیشتر سوالات نیز به صورت چند گزینه ای طراحی می شوند.

 

هزینه آزمون CFA به زمانی که برای آن ثبت نام می کنید بستگی دارد. ثبت نام آزمون زود هنگام که کمتر از سه ماه فرصت دارد معادل 900 دلار و برای ثبت نام در آزمون استاندارد که سه ماه مهلت دارد 1200 دلار است. به جز هزینه هر کدام از آزمون ها، لازم است معادل 350 دلار نیز برای ثبت نام اولیه یا One-Time Enrollment Fee پرداخت کنید. 

 

 

 

 

 

 

از راه های زیر می توانید با ما ارتباط برقرار کنید

تلفن: 02162843000

واتساپ : 09912707933

ارتباط با ادمین تلگرام