آزمون کارشناسی عرضه و پذیرش


عرضه و پذیرش

یکی از مدارک و گواهینامه های معتبر سازمان بورس و اوراق بهادار، گواهینامه کارشناسی عرضه و پذیرش است. برای دریافت این گواهینامه، آزمونی برگزار می­شود تا کسانی که موفق به دریافت آن می­شوند، امکان تصدی سمت کارشناسی، در بخش عرضه و پذیرش در نهادهای مالی را داشته باشند. این نکته را نیز باید در نظر داشت، پرسنل کارآمد و متخصصی که در بازار سرمایه، برای نهادهای مالی فعالیت می­کنند، دارای ارزش زیادی بوده و می­توانند تاثیر زیادی را به عنوان عاملی تاثیرگذار در مسائل برون سازمانی داشته باشند.

 

اهمیت گواهینامه عرضه و پذیرش

از جمله گواهینامه­هایی که توسط سازمان بورس و اوراق بهادار برای متقاضایان سمت کارشناسی در بازار سرمایه تعیین شده، گواهینامه کارشناسی عرضه و پذیرش است. بدین ترتیب، اشخاصی که می­خواهند به عنوان کارشناس در این بخش فعالیت کنند، به این گواهی نیاز داشته و باید در آزمون شرکت کنند.

داوطلبان پس از دریافت این مدرک، خواهند توانست در شرکت­هایی که دارای مجوزهای لازم در خصوص مشاور پذیرش یا عرضه در بورس اوراق بهادار تهران، بورس کالای ایران و فرابورس هستند، فعالیت کنند.

برای کسب این مدرک معتبر، آزمونی در نظر گرفته شده که برای موفقیت در آن، نیاز به آمادگی و مهارت­های مشخصی دارد. متقاضیان می­بایست برای مشغول­شدن در شغل مورد نظر در بازار سرمایه، شرکت در آزمون و کسب گواهینامه کارشناسی عرضه و پذیرش را به عنوان پیش شرطی در نظر داشته و پشت سر بگذارند.

عرضه و پذیرش

 

 

 مستر کمپ تحلیل تکنیکال (Technical Master Camp)

 

پیش نیاز شرکت در آزمون کارشناس عرضه و پذیرش

پیش­نیاز دریافت گواهینامه کارشناسی عرضه و پذیرش، داشتن گواهینامه اصول بازار سرمایه است. اما برای شرکت در آزمون کارشناسی عرضه و پذیرش تنها داشتن حداقل مدرک کارشناسی مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مورد نیاز است. بدیهی است پس از قبولی در آزمون کارشناسی عرضه و پذیرش، تنها در صورتی گواهینامه آن صادر می شود که ابتدا گواهینامه اصول بازار سرمایه را ارائه دهید.

 

تعداد سوالات و سرفصل های آزمون کارشناسی عرضه و پذیرش

آزمون کارشناسی عرضه و پذیرش 40 سوال داشته و معافیتی نیز برای داوطلبان وجود ندارد. در حالی که در آزمون­هایی همچون تحلیلگری بازار سرمایه یا معامله گری، شرایط متفاوت است.

سرفصل­های آزمون کارشناسی عرضه و پذیرش شامل، قوانین و مقرراتی است که در بخش عرضه و پذیرش بازار سرمایه مطرح است؛ بنابراین، برای موفقیت در این امتحان و دریافت حد نصاب قبولی، لازم است که تسلط کاملی بر این قوانین داشته و آن­ها را به خوبی درک کنید.

 

مدت زمان آزمون کارشناسی عرضه و پذیرش و حد نصاب قبولی

مدت زمان پاسخگویی به آزمون کارشناسی عرضه و پذیرش 50 دقیقه است. همچنین حد نصاب قبولی در آزمون کارشناسی عرضه و پذیرش نیز 50 درصد است.

عرضه و پذیرش

مزایای آزمون کارشناسی عرضه و پذیرش در بازار سرمایه

کسانی که قصد دارند برای شغل کارشناسی عرضه و پذیرش اقدام کنند، با داشتن این گواهینامه از شانس بالایی برای اشتغال در سازمان و شرکت­هایی که دارای مجوزهای لازم هستند، برخوردار خواهند بود.

نکته مهمی که در این خصوص وجود دارد، این است که مطابق با ضوابط سازمان بورس و اوراق بهادار، تمامی نهادهای مالی و فعالان مرتبط با این حوزه، می­بایست افرادی را به خدمت بگیرند و استخدام کنند که گواهینامه عرضه و پذیرش را داشته باشند.

از آنجایی که بنگاه­های اقتصادی و شرکت­های خارج از بورس، مزیت­های زیادی را می توانند در بازار سرمایه به‌دست ­آورند؛ تمایل دارند سهام خود را در این بازار عرضه کنند. بنابراین، جذب کسانی که دارای مدرک کارشناسی عرضه و پذیرش هستند، برای شرکت های فعال در این صنعت اهمیت دارد.

واحد پذیرش کارگزاری ها

فعالان این بازار، هنگامی که با کارگزاری­های مجوزدار سازمان بورس و اوراق بهادار مواجه می­شوند، در مجموعه آن‌ها، بخش پذیرش را مشاهده خواهند کرد. نقش این واحد پیش بردن روند پذیرش بنگاه های اقتصادی است.

این فرآیند، شامل مشاوره، جمع­آوری داده­ها، اخذ مدارک و مجوزهای صادر شده از سازمان بورس و اوراق بهادار می­شود که کنترل و بررسی شده تا کامل و دقیق باشد. این واحد، مراحل را تا انتهای کار پیگیری می کند. شاید بتوان گفت که این کارشناسان، به عنوان واسطه­ای میان شرکت­های متقاضی پذیرش از سوی بازار سرمایه محسوب می­شوند. همین امر، نقش کارشناسی عرضه و پذیرش را پررنگ­تر می­کند.

از سویی دیگر، به جهت رشد تکنیک­های تامین مالی، صنایع و شرکت­های بزرگ تولیدی و بنگاه­های اقتصادی، به دنبال آن هستند که بتوانند منابع مالی خود را از مسیر بازار سرمایه تامین کنند. از همین روست که این کسب و کارها، جهت عرضه محصول، کالای تولیدی یا اوراق بهادار خود، به اتصال با بازار سرمایه نیازمند هستند.

در این میان، کارشناسان عرضه و پذیرش نیز وظیفه دارند به عنوان مشاور عرضه، راهنمایی­های لازم را به متقاضیان در کارگزاری­ها ارائه داده و به آنها در فرآیند عرضه اوراق و سایر محصولات کمک کنند.

 

کاربردهای گواهینامه کارشناسی عرضه و پذیرش در بازار سرمایه

کسانی که موفق می­شوند گواهینامه کارشناسی در بخش عرضه و پذیرش را دریافت کنند، مزایای زیادی را کسب خواهند کرد. از جمله کاربردهای این گواهینامه این است که دارندگان کارشناسی عرضه و پذیرش، قادر خواهند بود در بخش­های مختلفی از بنگاه­های اقتصادی و نهادهای مالی مانند شرکت­های تامین سرمایه و کارگزاری­ها استخدام شده و فعالیت کنند.

از دیگر مشاغل می توان به کارشناس مرکز تماس در کارگزاری ها، مسئول پذیرش مشتریان در کارگزاری­ها، مسئول پذیرش بورس کالا و یا تامین مالی و همچنین عرضه و پذیرش اشاره کرد. از کاربرد مفید و موثر گواهینامه کارشناسی عرضه و پذیرش این است که دارندگان این مدرک، با توانمندی­های خود، خواهند توانست نقش موثری در پیشرفت و کارآمدی نهادهای مالی در بازار سرمایه داشته باشند.

با جذب این نیروهای انسانی متخصص و آموزش دیده، می­توان به قدرتمندترشدن ساختار نهاد مالی کمک و آن را در مسیر موفقیت هدایت کرد. البته باید این نکته را نیز یادآور شد که امروزه، فناوری­های روز و پیشرفته نیز در کارآمدی و رشد این نهادها موثر هستند. اما در نهایت سرمایه انسانی می­تواند نقش بسیار پررنگی را در این بنگاه­ها ایفا کند.

 

سخن پایانی

گواهینامه کارشناسی عرضه و پذیرش، یکی از مهم­ترین مدارک هفت گانه بازار سرمایه است که کارشناسان فعال در نهادهای مالی، به آن نیاز خواهند داشت. آموزش­های این بخش و آزمونی که برای سنجش مهارت­ها برگزار می­شود، می­تواند در توانمندسازی نهادها نقش موثری داشته باشد. این بخش از نیروی انسانی کارآمد، نقش مهم و مثبتی را در پیشرفت سازمان داشته و قادر است تا کارآیی در بنگاه­های اقتصادی را ارتقاء دهد.

 

نظر خود را ارسال کنید
فقط کاربرانی که عضو هستند می توانند نظر خود را ارسال کنند.

 

 

از راه های زیر می توانید با ما ارتباط برقرار کنید

تلفن: 09053581528

واتساپ : 09912707933

ارتباط با ادمین تلگرام