آزمون کارشناسی عرضه و پذیرش


عرضه و پذیرش

یکی از مدارک و گواهینامه های معتبر سازمان بورس و اوراق بهادار، گواهینامه کارشناسی عرضه و پذیرش است. برای دریافت این گواهینامه، آزمونی برگزار می­شود تا کسانی که موفق به دریافت آن می­شوند، امکان تصدی سمت کارشناسی، در بخش عرضه و پذیرش در نهادهای مالی را داشته باشند. این نکته را نیز باید در نظر داشت، پرسنل کارآمد و متخصصی که در بازار سرمایه، برای نهادهای مالی فعالیت می­کنند، دارای ارزش زیادی بوده و می­توانند تاثیر زیادی را به عنوان عاملی تاثیرگذار در مسائل برون سازمانی داشته باشند.

 

اهمیت گواهینامه عرضه و پذیرش

از جمله گواهینامه­هایی که توسط سازمان بورس و اوراق بهادار برای متقاضایان سمت کارشناسی در بازار سرمایه تعیین شده، گواهینامه کارشناسی عرضه و پذیرش است. بدین ترتیب، اشخاصی که می­خواهند به عنوان کارشناس در این بخش فعالیت کنند، به این گواهی نیاز داشته و باید در آزمون شرکت کنند.

داوطلبان پس از دریافت این مدرک، خواهند توانست در شرکت­هایی که دارای مجوزهای لازم در خصوص مشاور پذیرش یا عرضه در بورس اوراق بهادار تهران، بورس کالای ایران و فرابورس هستند، فعالیت کنند.

برای کسب این مدرک معتبر، آزمونی در نظر گرفته شده که برای موفقیت در آن، نیاز به آمادگی و مهارت­های مشخصی دارد. متقاضیان می­بایست برای مشغول­شدن در شغل مورد نظر در بازار سرمایه، شرکت در آزمون و کسب گواهینامه کارشناسی عرضه و پذیرش را به عنوان پیش شرطی در نظر داشته و پشت سر بگذارند.

عرضه و پذیرش

 

 

دوره آنـلاین کارشناس تامـــین مـالــی

 

پیش نیاز شرکت در آزمون کارشناس عرضه و پذیرش

پیش­نیاز دریافت گواهینامه کارشناسی عرضه و پذیرش، داشتن گواهینامه اصول بازار سرمایه است. اما برای شرکت در آزمون کارشناسی عرضه و پذیرش تنها داشتن حداقل مدرک کارشناسی مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مورد نیاز است. بدیهی است پس از قبولی در آزمون کارشناسی عرضه و پذیرش، تنها در صورتی گواهینامه آن صادر می شود که ابتدا گواهینامه اصول بازار سرمایه را ارائه دهید.

 

تعداد سوالات و سرفصل های آزمون کارشناسی عرضه و پذیرش

آزمون کارشناسی عرضه و پذیرش 40 سوال داشته و معافیتی نیز برای داوطلبان وجود ندارد. در حالی که در آزمون­هایی همچون تحلیلگری بازار سرمایه یا معامله گری، شرایط متفاوت است.

سرفصل­های آزمون کارشناسی عرضه و پذیرش شامل، قوانین و مقرراتی است که در بخش عرضه و پذیرش بازار سرمایه مطرح است؛ بنابراین، برای موفقیت در این امتحان و دریافت حد نصاب قبولی، لازم است که تسلط کاملی بر این قوانین داشته و آن­ها را به خوبی درک کنید.

 

مدت زمان آزمون کارشناسی عرضه و پذیرش و حد نصاب قبولی

مدت زمان پاسخگویی به آزمون کارشناسی عرضه و پذیرش 50 دقیقه است. همچنین حد نصاب قبولی در آزمون کارشناسی عرضه و پذیرش نیز 50 درصد است.

عرضه و پذیرش

مزایای آزمون کارشناسی عرضه و پذیرش در بازار سرمایه

کسانی که قصد دارند برای شغل کارشناسی عرضه و پذیرش اقدام کنند، با داشتن این گواهینامه از شانس بالایی برای اشتغال در سازمان و شرکت­هایی که دارای مجوزهای لازم هستند، برخوردار خواهند بود.

نکته مهمی که در این خصوص وجود دارد، این است که مطابق با ضوابط سازمان بورس و اوراق بهادار، تمامی نهادهای مالی و فعالان مرتبط با این حوزه، می­بایست افرادی را به خدمت بگیرند و استخدام کنند که گواهینامه عرضه و پذیرش را داشته باشند.

از آنجایی که بنگاه­های اقتصادی و شرکت­های خارج از بورس، مزیت­های زیادی را می توانند در بازار سرمایه به‌دست ­آورند؛ تمایل دارند سهام خود را در این بازار عرضه کنند. بنابراین، جذب کسانی که دارای مدرک کارشناسی عرضه و پذیرش هستند، برای شرکت های فعال در این صنعت اهمیت دارد.

واحد پذیرش کارگزاری ها

فعالان این بازار، هنگامی که با کارگزاری­های مجوزدار سازمان بورس و اوراق بهادار مواجه می­شوند، در مجموعه آن‌ها، بخش پذیرش را مشاهده خواهند کرد. نقش این واحد پیش بردن روند پذیرش بنگاه های اقتصادی است.

این فرآیند، شامل مشاوره، جمع­آوری داده­ها، اخذ مدارک و مجوزهای صادر شده از سازمان بورس و اوراق بهادار می­شود که کنترل و بررسی شده تا کامل و دقیق باشد. این واحد، مراحل را تا انتهای کار پیگیری می کند. شاید بتوان گفت که این کارشناسان، به عنوان واسطه­ای میان شرکت­های متقاضی پذیرش از سوی بازار سرمایه محسوب می­شوند. همین امر، نقش کارشناسی عرضه و پذیرش را پررنگ­تر می­کند.

از سویی دیگر، به جهت رشد تکنیک­های تامین مالی، صنایع و شرکت­های بزرگ تولیدی و بنگاه­های اقتصادی، به دنبال آن هستند که بتوانند منابع مالی خود را از مسیر بازار سرمایه تامین کنند. از همین روست که این کسب و کارها، جهت عرضه محصول، کالای تولیدی یا اوراق بهادار خود، به اتصال با بازار سرمایه نیازمند هستند.

در این میان، کارشناسان عرضه و پذیرش نیز وظیفه دارند به عنوان مشاور عرضه، راهنمایی­های لازم را به متقاضیان در کارگزاری­ها ارائه داده و به آنها در فرآیند عرضه اوراق و سایر محصولات کمک کنند.

 

کاربردهای گواهینامه کارشناسی عرضه و پذیرش در بازار سرمایه

کسانی که موفق می­شوند گواهینامه کارشناسی در بخش عرضه و پذیرش را دریافت کنند، مزایای زیادی را کسب خواهند کرد. از جمله کاربردهای این گواهینامه این است که دارندگان کارشناسی عرضه و پذیرش، قادر خواهند بود در بخش­های مختلفی از بنگاه­های اقتصادی و نهادهای مالی مانند شرکت­های تامین سرمایه و کارگزاری­ها استخدام شده و فعالیت کنند.

از دیگر مشاغل می توان به کارشناس مرکز تماس در کارگزاری ها، مسئول پذیرش مشتریان در کارگزاری­ها، مسئول پذیرش بورس کالا و یا تامین مالی و همچنین عرضه و پذیرش اشاره کرد. از کاربرد مفید و موثر گواهینامه کارشناسی عرضه و پذیرش این است که دارندگان این مدرک، با توانمندی­های خود، خواهند توانست نقش موثری در پیشرفت و کارآمدی نهادهای مالی در بازار سرمایه داشته باشند.

با جذب این نیروهای انسانی متخصص و آموزش دیده، می­توان به قدرتمندترشدن ساختار نهاد مالی کمک و آن را در مسیر موفقیت هدایت کرد. البته باید این نکته را نیز یادآور شد که امروزه، فناوری­های روز و پیشرفته نیز در کارآمدی و رشد این نهادها موثر هستند. اما در نهایت سرمایه انسانی می­تواند نقش بسیار پررنگی را در این بنگاه­ها ایفا کند.

 

سخن پایانی

گواهینامه کارشناسی عرضه و پذیرش، یکی از مهم­ترین مدارک هفت گانه بازار سرمایه است که کارشناسان فعال در نهادهای مالی، به آن نیاز خواهند داشت. آموزش­های این بخش و آزمونی که برای سنجش مهارت­ها برگزار می­شود، می­تواند در توانمندسازی نهادها نقش موثری داشته باشد. این بخش از نیروی انسانی کارآمد، نقش مهم و مثبتی را در پیشرفت سازمان داشته و قادر است تا کارآیی در بنگاه­های اقتصادی را ارتقاء دهد.

 

Leave your comment
Only registered users can leave comments.

 

 

از راه های زیر می توانید با ما ارتباط برقرار کنید

تلفن: 02162843000

واتساپ : 09912707933

ارتباط با ادمین تلگرام