برنامه ریزی مالی خبره (CFP) چیست؟


cfp

مدرک برنامه ریزی مالی خبره (CFP) یک گواهینامه معتبر در حوزه برنامه‌ریزی مالی، مالیات، بیمه، برنامه‌ریزی مالیاتی و امور مربوط به پس انداز بازنشستگی است. این مدرک توسط هیئت استانداردهای برنامه ریزی مالی به افرادی که در آزمون‌های اولیه قبول شوند و برنامه‌های آموزشی سالیانه مداومی را برای حفظ مهارت‌ها و صلاحیت خود بگذرانند، اعطا می‌شود.

 

 

 

آمــادگـی آزمـون اصــول بـازار ســرمـایـه

 

وظیفه مشاوران برنامه ریزی مالی

وظیفه مشاوران برنامه ریزی مالی (CFP) کمک به افراد در مدیریت کردن امور مالی است و طیف گسترده‌ای مانند برنامه‌ریزی برای سرمایه‌گذاری، برنامه‌ریزی برای زمان بازنشستگی، بیمه و برنامه‌ریزی آموزشی برای افزایش توانمندی‌های فرد را شامل می‌شود. به زبان ساده یک کارشناس CFP همانند وکیل افراد در حوزه امور مالی فعالیت می‌کند.

معمولاً کارشناسان CFP با بررسی وضعیت مالی کنونی افراد از جمله نقدینگی، دارایی، سرمایه‌گذاری یا املاک و مستغلات برای تخمین درآمد و دارایی خالص شروع به کار می‌کنند. بدیهی است که این کارشناسان وضعیت بدهی افراد همانند وام مسکن و خودرو را نیز بررسی می‌کنند.

فرض کنید در آستانه بازنشستگی هستید، کارشناس CFP یک برنامه مالی ویژه طراحی می‌کند به نحوی که در طول دوران بازنشستگی بتوانید بهترین بازدهی را از منابع موجود به دست آورید. یا شاید فرزندی داشته باشید که قصد ورود به دانشگاه را دارد، اینجا نیز کارشناس CFP می‌تواند به شما در برنامه‌ریزی مالی برای مدیریت هزینه‌های آن کمک کند.

 

 

برنامه ریزی مالی خبره و امانت داری

تمام کارشناسان CFP موظف به رعایت استانداردهای امانت‌داری هستند و همیشه باید منافع شما به عنوان مشتری را در اولویت قرار دهند و به آن توجه داشته باشند. به عنوان مثال اگر معرفی یک محصول سرمایه گذاری برای کارشناس CFP سود بیشتری نسبت به محصول رقیب داشته باشد اما محصول رقیب برای مشتری مناسب‌تر باشد، باید محصولی که مناسب‌تر است را معرفی کند.

هیئت برنامه‌ریزی مالی برای یک مشاور امانت‌دار سه وظیفه کلیدی را در نظر می‌گیرد:

  • وفاداری
  • محافظت از منافع مشتری
  • پیروی از دستورات مشتری

 

چگونه مدرک CFP دریافت کنیم؟

برای دریافت مدرک CFP، باید الزاماتی را در چهار حوزه برآورده کرد:

  • آموزش رسمی
  • موفقیت در آزمون CFP
  • تجربه کاری مرتبط
  • اخلاق حرفه‌ای اثبات شده

الزامات آموزشی شامل دو بخش اصلی است: ابتدا باید دارای مدرک کارشناسی یا بالاتر از یک دانشگاه یا موسسه آموزشی معتبر باشید. سپس داوطلبان باید یک فهرستی از دروس خاص که توسط هیئت برنامه‌ریزی مالی مشخص شده را گذرانده باشند.

لازم به ذکر است افرادی که دارای مدرک تحلیلگر مالی خبره (CFA) یا حسابدار عمومی رسمی (CPA) باشند و یا مدرک تحصیلات تکمیلی در حوزه کسب و کار مانند مدیریت اجرایی کسب و کار (MBA) را اخذ کرده باشند از رعایت الزامات فوق معاف می‌شوند.

در ارتباط با سوابق کاری نیز داوطلبان باید اثبات کنند که حداقل سه سال (یا 6 هزار ساعت) تجربه حرفه‌ای تمام وقت یا دو سال (معادل 4 هزار ساعت) تجربه به عنوان کارآموز در صنعت را داشته باشند.

در پایان داوطلبان و صاحبان مدرک CFP باید به استانداردهای رفتار حرفه‌ای هیئت CFP پایبند باشند. آنها باید به طور منظم اطلاعاتی در مورد هرگونه مشارکت در فعالیت‌های جنایی، تحقیقات توسط نهادهای دولتی، ورشکستگی‌ها، شکایات مشتریان یا پایان خدمت توسط کارفرمایان را اعلام کنند. هیئت CFP قبل از اعطای مدرک سوابق داوطلبان را بررسی می‌کند. باید یادآوری کرد که تکمیل موفق مراحل بالا به معنای دریافت مدرک CFP نیست، در نهایت هیئت CFP تصمیم نهایی در مورد اعطای مدرک به داوطلب را خواهد گرفت.

 

آشنایی با آزمون CFP

آزمون CFP شامل 170 سوال چندگزینه‌ای درباره بیش از 100 موضوع مرتبط با برنامه‌ریزی مالی است. دامنه آزمون شامل مقررات و رفتار حرفه‌ای، اصول برنامه‌ریزی مالی، برنامه‌ریزی آموزشی، مدیریت ریسک، بیمه، سرمایه‌گذاری، برنامه‌ریزی مالیاتی، برنامه‌ریزی بازنشستگی و برنامه‌ریزی اموال است.

 

هر کدام از موضوعات دارای وزن و اهمیت خاصی است که در وبسایت CFP آمده است.

زمان برگزاری آزمون CFP

آزمون CFP طی یک روز و در دو بخش 3 ساعته برگزار می‎‌شود که بین این دو بخش داوطلبان 40 دقیقه زمان استراحت دارند. آزمون‌ها معمولا در سه ماه مارس، جولای و نوامبر و طی 8 روز برگزار می‌شوند.

 

cfp

 

هزینه آزمون CFP

همانند سایر آزمون، هزینه آزمون CFP نیز بسته به زمان ثبت نام متفاوت است. ثبت نام زودهنگام این آزمون 825 دلار، ثبت نام استاندارد 925 دلار و ثبت نام دیرهنگام نیز 1025 دلار خواهد بود. در جدول زیر زمان برگزاری و هزینه هر کدام از این بخش‌ها آمده است.

 

امتیاز قبولی

این امتیاز براساس معیارهای مشخصی از صلاحیت مورد نیاز اندازه‌گیری می‌شود و نه بر اساس نمرات سایر افرادی که در همان آزمون شرکت کرده‌اند. در آزمون ماه مارس 2023 بیش از 3 هزار و 500 نفر در آزمون CFP شرکت کرده‌اند که تعداد 2 هزار و 300 نفر آنها قبول شده‌اند.

 

cfp

 

تکرار آزمون

افرادی که نتوانند در آزمون قبول شوند می‌توانند تا 4 بار دیگر برای شرکت در آزمون اقدام کنند.

 

آزمون CFA با CFP چه تفاوتی دارد؟

یک کارشناس CFP به افراد در خصوص امور مالی مشتریان همچون سرمایه گذاری و مالیات مشاوره می‎دهد و به آنها در دستیابی به اهداف مالی کمک می‌کند.

یک تحلیلگر خبره مالی CFA اما با شرکت‌ها در حوزه تحلیل سرمایه‌گذاری همکاری می‌کند. تحلیلگران خبره مالی بر روی گزارش‌دهی مالی، تجزیه و تحلیل و مدیریت پورتفوی تمرکز دارند و در معامله محصولات مالی مانند مشتقات و همچنین درحوزه ادغام و تملیک تخصص دارند. افرادی که دارای مدرک CFA هستند معمولاً در بانک‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعالیت می‌کنند.

 

 

سخن پایانی

همانطور که گفته شد مدرک برنامه ریزی مالی خبره (CFP) یک گواهینامه معتبر در حوزه برنامه‌ریزی مالی، مالیات، بیمه و امور مربوط به پس انداز بازنشستگی است.

این آزمون از 170 سوال چند گزینه‌ای تشکیل شده و به دو جلسه سه ساعته تقسیم می‌شود.

حتی اگر داوطلبان در آزمون قبول شوند و تمامی پیش‌نیازها را برآورده کنند، هیئت مدیره CFP تصمیم نهایی در اعطای مدرک CFP را خواهد گرفت.

 

 

پرسش و پاسخ

زمانی که به دنبال سرمایه‌گذاری در سهام و اوراق بهادار هستید، احتمالاً به یک کارشناس CFP نیاز خواهید داشت. اگر به دنبال مدیریت مالی، سرمایه‌گذاری، برنامه‌ریزی دارایی و برنامه‌ریزی بازنشستگی هستید، یک کارشناس CFP می‌تواند در تمام این موارد به شما کمک کند.

 

هزینه‌های یک مشاور CFP به میزان نیازهای خاص شما بستگی دارد. به طور میانگین، یک کارشناس CFP بین 1800 تا 2500 دلار برای تهیه یک برنامه مالی کامل دریافت می‌کند. همچنین، باید 4000 دلار برای هزینه ثابت یا 250 دلار در ساعت برای خدمات ساعتی انتظار داشته باشید.

 

خیر، CFP و CFA یکسان نیستند. کارشناس CFP یک مشاور مالی خبره است که در زمینه برنامه‌ریزی مالی همچون کمک در سرمایه‌گذاری، برنامه‌ریزی بازنشستگی، برنامه‌ریزی اموال و قوانین مالیاتی به افراد مشاوره می‌دهد. یک تحلیلگر خبره مالی CFA اما در یک بانک یا صندوق سرمایه‌گذاری فعالیت کند و در حوزه تحلیل مالی، مدل‌سازی، معامله و مدیریت پورتفوی فعالیت می‌کند.

 

 

 

 

نظر خود را ارسال کنید
فقط کاربرانی که عضو هستند می توانند نظر خود را ارسال کنند.

 

 

از راه های زیر می توانید با ما ارتباط برقرار کنید

تلفن: 02162843000

واتساپ : 09912707933

ارتباط با ادمین تلگرام