9 نکته کلیدی برای موفقیت در آزمون سطح دو CFA


 نکات کلیدی برای مطالعه CFA

 

با وجود اینکه آزمون‌های CFA به صورت کامپیوتری هستند و در سال چندین بار برگزار می‌شوند اما هنوز هم اعلام نتایج سطح یک آزمون CFA بین 5 تا 7 هفته طول می‌کشد. با در نظر گرفتن این موضوع که حداقل 6 ماه بین آزمون‌های CFA باید فاصله باشد، بسیاری از داوطلبان به ویژه داوطلبان سطح دو  CFA فقط 4 ماه فرصت دارند برای سطح بعدی آماده شوند. با توجه به اینکه سطح دو آزمون CFA نسبت به سطح اول آزمون CFA دامنه و عمق گسترده‌تری دارد آماده شدن برای سطح دوم این آزمون در 4 ماه کار آسانی نیست اما می‌توان در همین مدت زمان نیز به موفقیت رسید. در ادامه این مقاله مهمترین نکات برای موفقیت در آزمون سطح دو CFA طی مدت زمان 4 ماه را بررسی خواهیم کرد.

 

 

آمــادگـی آزمـون اصــول بـازار ســرمـایـه

 

1) از زمان کوتاه استراحت بعد از آزمون سطح یک CFA لذت ببرید

چنانچه از قبولی در آزمون سطح یک CFA اطمینان دارید ممکن است وسوسه شوید که بلافاصله مطالعه برای آمادگی آزمون سطح دو CFA را آغاز کنید. این استراتژی اما نمی‌تواند یک استراتژی موفق باشد چراکه بدون استراحت بعد از آزمون، خطر خستگی مفرط افزایش می‌یابد. همچنین این فرصتی مناسب است تا زمانی را با خانواده و دوستان خود بگذرانید که ممکن است در حین آماده شدن برای سطح یک آزمون CFA  وقت کمی برای آنها گذاشته باشید.

استراحت کنید، کتاب‌های خارج از حوزه CFA بخوانید، با خانواده و دوستان خود بیرون بروید و درگیر فعالیت‌های فیزیکی مختلف همچون ورزش شوید. ممکن است این کار «اتلاف وقت» به نظر برسد، اما همه اینها به شما در زمانی که شروع به مطالعه می‌کنید کمک خواهند کرد. بنابراین بهترین کار استراحت کامل 3 تا 4 هفته‌ای پس از آزمون سطح یک CFA است.

 

2) یک برنامه عملی برای مطالعه داشته باشید

سطح 2 آزمون CFA، عمیق ترین و گسترده‌ترین سطح از آزمون‌های CFA به شمار می‌رود که حدود 350 ساعت زمان مطالعه برای آن باید در نظر گرفت که به معنای مطالعه هفتگی 20 ساعته طی این 4 ماه خواهد بود. چنانچه شاغل هستید می‌توانید روزانه 2 ساعت و برای آخر هفته‌ها نیز روزی 5 ساعت زمان مطالعه در نظر بگیرید.

 

3) به اهداف مطالعاتی خود پایبند باشید

با توجه به توصیه معمولی که یک ماه آخر را برای مرور و انجام سوالات تمرینی در نظر بگیرید، 3 ماه دیگر فرصت دارید تا 6 کتاب اصلی را مطالعه کنید. یعنی باید در هر 2 هفته یک کتاب و در ماه نیز 2 کتاب مطالعه کنید. اهداف بسیار واضحی را برای اینکه باید در چه زمانی در کدام موضوع و سرفصل درسی باشید، تعیین کنید و هرگز از این برنامه منحرف نشوید. اگر وقت کم آوردید می‌توانید در ماه آخر و از طریق مرور و حل سوالات، عقب ماندگی از مباحث را جبران کنید.

 

نکات کلیدی برای مطالعه CFA

 

4) از منابع مطالعاتی، هوشمندانه استفاده کنید

شاید 4 ماه برای خواندن منابع اصلی، فرصت کمی باشد. برای استفاده بهینه‌تر از فرصتی که دارید می‌تونید منابع موسسات دیگر که خلاصه‌تر هستند را مطالعه کنید و منابع موسسه CFA  را با دید مرجع و کمک برای حل نمونه سوالات به کار ببرید.

در سایت مرکز مالی ایران می‌توانید منابع دیگر موسسات را به صورت رایگان دانلود کنید.

 

 

5) در مورد ترتیب مطالعه سرفصل‌ها سخت‌گیر نباشید

با توجه به هدف‌گذاری مطالعه 2 کتاب در ماه به مدت 3 ماه (به نکته 3 مراجعه کنید)، ممکن است بپرسید آیا ترتیب خاصی از موضوعات وجود دارد که ابتدا یا در انتها باید مطالعه کرد. توصیه معمول این است که داوطلبان شروع به خواندن درس اخلاق نکنند و آن را به پایان مطالعات خود موکول کنند. کما اینکه در برنامه سال 2023، اخلاق حرفه‌ای به انتها آزمون منتقل شده است. به غیر از سرفصل اخلاق سایر دروس را می‌توانید طبق ترتیب برنامه درسی مطالعه کنید.

 

6) می‌توانید زودتر مطالعه را آغاز کنید

در نکته اول گفته شد که پس از آزمون سطح یک 3 تا 4 هفته به استراحت بپردازید اما لازم است برای اتفاقات اضطراری که قابل پیش بینی نیستند نیز برنامه ریزی داشته باشید. یک روش خوب برای زودتر شروع کردن مطالعه این است که تغییرات جدید برنامه درسی CFA را بررسی کرده و بخش‌هایی از برنامه درسی سطح دو CFA که تغییرات زیادی نداشته را مطالعه کنید. شما می‌توانید برنامه درسی موجود را با هزینه کمتر و حتی به صورت رایگان از همکار خود قرض بگیرید.

پس همانطور که گفته شد در حین مطالعه فشرده ممکن است اتفاقای اضطراری باعث تغییرات اساسی در برنامه درسی شود که این مورد را می‌توان با مطالعه زودهنگام مدیریت کرد.

 

نکات کلیدی برای مطالعه CFA

 

7) کم کم زمان مطالعه را بیشتر کنید

بعد از چند مدت استراحت و درس نخواندن، کاملا طبیعی است که شروع مطالعه کاری دشوار باشد. پس لازم است کم کم و حتی از یک صفحه مطالعه را شروع کنید تا ذهن‌تان به مرور آماده مطالعه در ساعات طولانی‌تر شود. در حین مطالعه کم کم سرعت را افزایش داده و در عین حال بر اهداف برنامه مطالعه خود نظارت داشته باشید تا مطمئن شوید که به آن اهدافی که برای خود تعیین کرده‌اید، دست پیدا خواهید کرد.

 

8) اخلاق حرفه‌ای رو دست کم نگیرید

شباهت‌های درس اخلاق در سطح یک و دو آزمون سی اف ای ممکن است باعث دست کم گرفتن درس اخلاق شوید و بخواهید در زمان مطالعه صرفه‌جویی کرده و کمتر آن را بخوانید. این اشتباه را مرتکب نشوید چراکه ممکن است بسیاری از مباحث را فراموش کرده باشید و همچنین مباحث جدید اخلاق برای سطح دو را نخوانده باشید.

 

9) حل نمونه سوال را جدی بگیرید

هر آزمون شبیه‌سازی شده 4 ساعت و نیم طول می‌کشد و تقریباً به همان اندازه زمان می‌خواهد تا پاسخ‌هایی که داده‌اید را بررسی کنید. بنابراین یک آزمون شبیه سازی شده و بررسی پاسخ‌های آن طی یک روز ممکن است برای بسیاری امکان پذیر نباشد. به جای آن می‌توان در یک روز بخشی یا تمام آزمون شبیه سازی شده را تکمیل و در روز بعد به بررسی پاسخ‌های داده شده و تجزیه و تحلیل نقاط ضعف و قوت خود بپردازید و پس از آن با کتاب‌های موسسه CFA نقاط ضعف خود را جبران کنید.

 

سخن پایانی

آزمون CFA سطح 2 یک آزمون دشوار است که به دانش و مهارت‌های گسترده‌ای در زمینه مالی نیاز دارد. داوطلبان باید برای آزمون سطح دو CFA  حدود 350 ساعت زمان مطالعه اختصاص دهند و یک برنامه مطالعه جامع و واقع بینانه داشته باشند. برنامه مطالعه باید شامل مطالعه کتاب‌های درسی ‌CFA، حل سوالات تمرینی و شرکت در آزمون‌های شبیه سازی شده باشد.

منبع:
https://300hours.com/

برچسب ها

cfa
نظر خود را ارسال کنید
فقط کاربرانی که عضو هستند می توانند نظر خود را ارسال کنند.

 

 

از راه های زیر می توانید با ما ارتباط برقرار کنید

تلفن: 02162843000

واتساپ : 09912707933

ارتباط با ادمین تلگرام