آزمون تحلیلگر سرمایه ‌گذاری جایگزین ( CAIA) چیست؟


cala

عنوان CAIA Charter که توسط انجمن ®CAIA ارائه می‌شود، یک مدرک شناخته شده جهانی است که برای افراد متخصص در حوزه سرمایه‌گذاری‌های جایگزین در نظر گرفته شده است. این افراد به تجزیه و تحلیل صندوق‌های پوشش ریسک (hedge funds)، سرمایه‌گذاری خطرپذیر (venture capital)، سرمایه‌گذاری خصوصی و املاک پرداخته و در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند.

کسانی که موفق به دریافت مدرک CAIA شوند به عنوان یک تحلیلگر سرمایه‌گذاری جایگزین حرفه‌ای شناخته می‌شوند و به عضوی از جامعه 9 هزار نفری آن که در بیش از 80 کشور جهان فعالیت می‌کنند، تبدیل خواهند شد.

 

سرمایه‌گذاری جایگزین (alternative investments) چیست؟

سرمایه‌گذاری جایگزین به سرمایه‌گذاری‌هایی گفته می‌شود که به روش‌های غیر از روش‌های متعارف سرمایه‌گذاری مانند سهام، اوراق قرضه، پول نقد یا سرمایه انجام می‌شود. سرمایه‌گذاری‌های جایگزین معمولاً برای سرمایه‌گذارانی جذاب است که به دنبال سرمایه‌گذاری با بازده بالاتر هستند. سرمایه‌گذاران نهادی و افرادی که دارایی معتبر و با ارزش بالا دارند، بیشترین سرمایه‌گذاران در این نوع دارایی هستند.

بدیهی است سرمایه‌گذاری‌های جایگزین، علی‌رغم سودآوری بالا با ریسک زیادی نیز همراه هستند.

 

 

 مستر کمپ تحلیل تکنیکال (Technical Master Camp)

 

تحلیلگر سرمایه‌گذاری جایگزین چه کارهایی انجام می‌دهد؟

همانطور که گفته شد یک تحلیلگر سرمایه‌گذاری جایگزین به تجزیه و تحلیل و مدیریت دارایی‌های واقعی (مانند املاک، دارایی‌های زیرساختی، منابع طبیعی و کالاهای اولیه)، صندوق‌های پوشش ریسک، سرمایه‌گذاری خصوصی و محصولات ساختاری (مانند وام با تعهد وثیقه و مشتقات اعتباری) می‌پردازد.

این تحلیلگران معمولا در صندوق‌های پوشش ریسک، شرکت‌های مدیریت سرمایه‌گذاری، موسسات اعتباری، بنیادها و انجمن‌ها، دانشگاه‌ها و صندوق‌های بازنشستگی فعالیت می‌کنند.

طبق آمار بنیاد آمار کار وزارت کار آمریکا فرصت‌های شغل‌های گروه تحلیلگر مالی که شامل تحلیلگران سرمایه‌گذاری جایگزین نیز می‌شود در بازه زمانی 2016 تا 2026 بیش از 11 درصد رشد خواهند کرد. حقوق این افراد از 45 هزار دلار در سال تا 120 هزار دلار در نوسان است که میانگین آن 64 هزار دلار آمریکا است. حقوق دارندگان مدرک CAIA در ادامه مقاله آمده است.

 

نحوه اخذ مدرک CAIA

برای کسب عنوان CAIA، باید مراحل زیر را تکمیل کرد:

  • قبولی در هر دو سطح آزمون CAIA. لازم به ذکر است که شرکت در این آزمون‌ها نیاز به سابقه کار یا مدرک تحصیلی ندارد.

2- کسب یا تکمیل مدرک کارشناسی یا معادل آن و داشتن حداقل 1 سال تجربه حرفه‌ای یا کسب حداقل 4 سال سابقه حرفه‌ای کاری بدون نیاز به مدرک تحصیلی.

3-  عضویت در انجمن CAIA (که هزینه آن 350 دلار آمریکا است).

۴. معرفی دو شخص حرفه‌ای به انجمن CAIA به عنوان مرجع.

 

تاریخ برگزاری آزمون CAIA

همانطور که گفته شد آزمون CAIA دارای 2 سطح یک و دو است و برای سال 2023 و 2024 طبق تاریخ‌های زیر برگزار خواهد شد.

 

cala2

cala2

 

هزینه آزمون CAIA

همانند سایر آزمون‌های بین المللی، آزمون CAIA نیز دارای یک هزینه اولیه ثبت‌نام بوده که مبلغ آن 400 دلار است، همچنین هزینه ثبت نام آزمون بسته به زمان ثبت‌نام نیز حدود 1000 دلار است. ریز هزینه آزمون به تفکیک سطح و زمان ثبت نام در جدول زیر آمده است.

 

cala1

 

تعداد سوالات آزمون CAIA

آزمون CAIA سطح یک شامل 200 سوال چندگزینه‌ای است. مدت زمان آزمون 4 ساعت است. در دو ساعت اول داوطلب باید به 100 سوال پاسخ دهد و پس از زمان استراحت برای 100 سوال دوم طی دو ساعت آخر آماده شود.

سطح دو آزمون CAIA نیز از 100 سوال چندگزینه‌ای و سه مجموعه سوال تشریحی تشکیل شده است. مدت زمان آزمون سطح دوم CAIA نیز 4 ساعت است که یک فرصت استراحت 30 دقیقه‌ای بین آن وجود دارد.

 

 

دارندگان مدرک CAIA کجا مشغول به کار می‌شوند؟

بسیاری از که کارهایی که تحلیلگران سرمایه‌گذاری جایگزین انجام می‌دهند در ظاهر مشابه کارهایی است که دارندگان مدرک CFA و سایر دارندگان مدارک معتبر مالی بر عهده دارند.

 تفاوت اما در سرمایه‌گذاری‌هایی است که تحلیلگران سرمایه گذاری جایگزین انجام می‌دهند که در ادامه برخی از آنها را توضیح داده‌ایم:

 

تحلیلگر سرمایه‌گذاری: تجزیه و تحلیل داده‌های ریسک و بازدهی سرمایه‌گذاری، انجام ارزیابی عملکرد، انجام مقایسه مورد به مورد و انجام وظایف عملیات سرمایه‌گذاری.

مدیر پورتفوی: نظارت بر صندوق سرمایه‌گذاری یا گروهی از صندوق‌ها، اتخاذ تصمیمات اطلاع‌رسانی برای مشتریان خود بر اساس بینش و تجربه تخصصی.

مدیر سرمایه‌گذاری: مدیریت سرمایه‌های مشتریان و سرمایه‌گذاری پول آنها در قالب استراتژی‌های سرمایه‌گذاری بلندمدت شامل دارایی‌های جایگزین.

سازماندهی اعتبار: ترکیب یا بازنگری در دارایی‌های مالی و معاملات پیچیده در حوزه اعتبار (و همچنین سرمایه‌گذاری جایگزین).

مدیرعامل یا معاون: مدیریت شرکت براساس تصمیمات هیأت مدیره و مدیران سطح بالا.

 

حقوق متوسط ​​صاحبان مدرک CAIA Charter

مدرک CAIA Charter از سوی کارفرمایان برجسته ارزش‌گذاری می‌شود و به عنوان بالاترین استاندارد دستاورد در آموزش سرمایه‌گذاری جایگزین در سراسر جهان شناخته می‌شود. با افزایش شهرت مدرک CAIA، مزایای آن نیز رشد می‌کند. طبق آمار، حقوق متوسط ​​صاحبان مدرک CAIA در ایالات متحده 96 هزار دلار در سال است. تحلیلگران سرمایه‌گذاری که دارای مدرک CAIA هستند، بیش از 74 هزار دلار درآمد دارند. در بالاترین سطح نیز مشاوران سرمایه‌گذاری قرار دارند که به طور میانگین حدود 140 هزار دلار در سال درآمد دارند.

 

سخن پایانی

آزمون تحلیلگر سرمایه‌گذاری جایگزین (CAIA) یک مدرک شناخته شده جهانی است که برای افراد متخصص در حوزه سرمایه‌گذاری‌های جایگزین طراحی شده است. سرمایه‌گذاری جایگزین به سرمایه‌گذاری‌هایی اطلاق می‌شود که به روش‌های غیر از روش‌های متعارف سرمایه‌گذاری انجام می‌شود، مانند صندوق‌های پوشش ریسک، سرمایه‌گذاری خطرپذیر، سرمایه‌گذاری خصوصی و املاک. تحلیلگران سرمایه‌گذاری جایگزین به تحلیل و مدیریت دارایی‌های واقعی، صندوق‌های پوشش ریسک، سرمایه‌گذاری خصوصی و محصولات ساختاری می‌پردازند.

برای دریافت مدرک CAIA، باید در هر دو سطح آزمون CAIA شرکت کرده و موفق شوید. همچنین باید مدرک کارشناسی را کسب یا تکمیل کرده و حداقل 1 سال تجربه حرفه‌ای یا 4 سال سابقه حرفه‌ای کاری داشته باشید. علاوه بر این، باید عضویت در انجمن CAIA را دریافت و دو شخص حرفه‌ای را به عنوان مرجع معرفی کنید.

 

 

 

منبع:

schweser

نظر خود را ارسال کنید
فقط کاربرانی که عضو هستند می توانند نظر خود را ارسال کنند.

 

 

از راه های زیر می توانید با ما ارتباط برقرار کنید

تلفن: 09053581528

واتساپ : 09912707933

ارتباط با ادمین تلگرام