پرایس اکشن (price action) چیست؟


پرایس اکشن

امروزه با پیشرفت بازارهای مالی همچون بورس و ارز دیجیتال افراد زیادی علاقمند به سرمایه گذاری در این حوزه ها شده‌اند. برخی از افراد اطلاعات و دانش کافی در این زمینه را نداشته و صرفا به دلیل سود بالا در این بازارها سرمایه گذاری کردند. برای این دست از افراد که آشنایی کامل با این بازارهای ندارند اما یک استراتژی معاملاتی کاربردی وجود دارد. پرایس اکشن یکی از استراتژی‌های بازار معاملاتی بوده که به کاربران این اجازه را می‌دهد تا قبل از خرید و فروش و انجام هر گونه معامله‌ای، بازار را مورد بررسی قرار دهند.

 

 


پرایس اکشن به چه معناست؟

پیش از اینکه درباره جزئیات مرتبط به این موضوع بپردازیم، چیستی پرایس اکشن را بررسی می‌کنیم. پرایس اکشن (Price Action) مطالعه روند حرکتی قیمت یک اوراق بهادار و ارز دیجیتال طی دوره‌های زمانی مشخص است. با استفاده از این روش تحلیلگران و سرمایه گذاران به دنبال سرنخی در تاریخچه قیمت ارز یا هر اوراق بهادار دیگری می‌گردند تا به وسیله آن بتوانند حرکت آتی بازار را پیش بینی کنند.

مهم‌ترین موضوع در این روش یادگیری مطالعه و بررسی حرکت میله‌های قیمتی است تا از آن طریق در مورد آینده بازار معاملاتی نظر بدهند. به عبارتی می‌توان گفت مطالعه روندها و میله‌ها و تجزیه و تحلیل آن‌ها هسته اصلی این روش به شمار می‌آید. اگر بخواهیم به زبانی ساده‌تر به بررسی این عبارت بپردازیم می‌توانیم بگوییم مطالعه و بررسی عملکرد سایر معامله گران فعال در هر بازار Price Action نام دارد.

به عبارت دیگر فعالیت‌های خریداران و فروشندگان در بازار این اجازه را به معامله گران می‌دهد تا در مورد گام‌های بعدی خود تصمیم گیری کرده و بهترین و مناسب‌ترین انتخاب را برای ادامه مسیر داشته باشند. این مطالعه و شناسایی بازار توسط میله‌های قیمتی شاخص بررسی می‌شوند که به آن‌ها کندل نیز گفته می‌شود. می‌توان گفت تمامی سامانه‌های معاملاتی موجود در جهان نمودار میله‌ای قیمتی برای بازارهای مختلف ارائه می‌دهند که گواه روشنی بر محبوب بودن استراتژی پرایس اکشن است. قبل از استراتژی پرایس اکشن اما لازم است با کندل ها آشنا باشیم.

 

 پرایس اکشن چیست

 

 

معرفی کندل و اجزای آن

کندل یا Candle در لغت به معنی شمع بوده اما در مفهوم نوعی نمودار قیمتی را نشان می‌دهد که در تحلیل‌ تکنیکال مورد استفاده قرار می‌گیرد. این میله‌ها و نمودارها در اوایل قرن 17م توسط بازرگانان و تجار ژاپنی که به تجارت برنج می‌پرداختند استفاده شد. با این روش آن‌ها در مورد قیمت آینده و حرکت بازار برنج اطلاعات جمع آوری می‌کردند. اکنون این میله‌ها در روند بازار تاثیر به سزایی داشته و معامله گران برای شناسایی آینده بازار معاملاتی خاص به تحلیل تکنیکال کندل می‌پردازند تا بتوانند سود بالایی در این حوزه کسب کنند.

کندل نموداری برای نشان دادن اطلاعات قیمتی بازارهای مختلف مانند سهام، ارز دیجیتال، اوراق بهادار و غیره است. این میله‌ها چهار مرحله اصلی بازار یعنی باز شدن، بسته شدن، بالا رفتن و پایین آمدن را نشان می‌دهند. برای توضیح بیشتر می‌توان گفت بدنه کندل نشان از محدوده قیمتی باز شدن و بسته شدن بازار معاملاتی در یک روز خاص است. همچنین وقتی کندل قرمز (یا سیاه) است به معنی بسته شدن بازار در قیمتی پایین‌تر از قیمت شروع و زمانی که کندل سبز (یا سفید) و توخالی باشد به معنی بسته شدن قیمت بازار در قیمتی بالاتر از قیمت باز شدن آن است.

الگوهای پرایس اکشن 

الگوهای پرایس اکشن کدام هستند؟

اگر از توضیحات اولیه موضوع بگذریم، زمان بررسی و توضیح الگوهای برتر پرایس اکشن می‌رسد. در ادامه توضیحات کاملی در مورد هریک از این الگوها در اختیارتان قرار می‌دهیم.

 

الگوی سر و شانه

الگوی سر و گردن یکی از الگوهای کاربردی است که به عنوان الگوی بازگشتی شناخته می‌شود. نام این الگو به دلیل شکل ظاهری کندل‌های آن است. در این الگو ابتدا یک حرکت صعودی کوچک رخ داده و سپس یک حرکت صعودی بزرگ اتفاق می‌افتد و بعد از این حرکت مجددا همان حرکت صعودی اول تکرار می‌شود. در این الگو صعودهای کوچک نشان از شانه‌های چپ و راست و حرکت صعودی بزرگ نقش سر را برعهده دارد. بعد از این حرکت‌‌های صعودی می‌توانید یک حرکت نزولی را پیش بینی کنید.

 

 

آمــادگـی آزمـون اصــول بـازار ســرمـایـه

 

 

الگوی سر و شانه معکوس

بر عکس الگوی قبل در پرایس اکشن، نزول‌های پی در پی و به شکل سرو گردن می‌توانند خبر از صعود دهند. در این الگو ابتدا نزولی کوچک و سپس نزولی بزرگ و در نهایت نزولی کوچک مجددا به همان اندازه نزول اولیه رخ می‌دهد. بعد از تمامی این مراحل انتظار می‌رود که حرکت بازار به سمت صعود پیش رود.

الگو سر و شانه 

الگوی فنجان و دسته

یکی از الگوهای ادامه دهنده صعود، الگوی فنجان و دسته است. در این الگو ابتدا روند صعودی که به تازگی متوقف شده بود روندی به شکل U تجربه می‌کند که این شکل نشان از بدنه فنجان است، بعد از این شکل الگویی مشابه با دسته فنجان تشکیل می‌شود. هنگامی که شاهد این الگو ربر روی نمودار قیمتی بودید می‌توانید انتظار یک صعود بزرگ و پر قدرت را داشته باشید.

 

الگوی فنجان و دسته معکوس

برعکس روش قبل در پرایس اکشن، اگر نمودار قیمتی محصولی نزولی بود و بعد از مدتی الگوی U معکوس شکل بگیرد و سپس الگوی دسته معکوس فنجان ساخته شود، نشان ازالگوی فنجان و دسته معکوس دارد. با مشاهده این الگو می‌توانید منتظر یک روند نزولی و سقوط قیمت باشید.

الگو فنجان و دسته

الگوی دو دره

یکی دیگر از الگوهای قیمتی بازار، الگوی دو دره است. در این الگوها ابتدا کاهش قیمت رخ داده و دره اول شکل می‌گیرد و سپس بازگشت خورده و مجددا صعود می‌کند. بعد از این صعود به همان اندازه قبل بازار سقوط کرده و دره دوم نیز ایجاد می‌شود. این الگو نشان از این است که بازار توان پایین رفتن و سقوط بیش از دره اول را ندارد و بعد از آن انتظار می‌رود که روند صعودی بازگردد.

 

الگوی دو قله

این الگو را می‌توان حرکت و روند معکوس الگوی دو دره دانست، در این الگو دو قله پی در پی شکل می‌گیرد. این قله‌ها به این معنی هستند که بازار هم اکنون کشش افزایش قیمت بیش از این قله‌ها را ندارد و سپس روند صعودی خود را طی خواهد کرد. گاهی اوقات این قله‌ها به جای دو، عدد سه را نشان می‌دهند که در این هنگام به آن‌ها سه دره یا سه قله گفته می‌شود.

الگو دو قله 

الگوی قاچ

اگر با متصل کردن سقف‌های پایین‌تر و کف‌های بالاتر هر دو خطوط صعودی یا هر دو خطوط نزولی را نشان دهد، به ترتیب الگوی بالا رونده و پایین رونده شکل می‌گیرد. الگوهای بالا رونده نشان از حرکت نزولی در آینده و الگوهای قاچ پایین رونده خبر از حرکت صعودی در آینده را دارند. این الگوها یکی از پرکاربردترین الگوها در تحلیل بازار معاملاتی هستند.

 

الگوی مثلث

الگوی مثلث یکی دیگر از الگوهای پرکاربرد پرایس اکشن است، در این الگوها یک خط افقی وجود دارد و دو ضلع دیگر مثلث بر اساس وصل کردن کف ها و سقف‌های کندل تشکیل می‌شود. الگوی مثلث به سه صورت یافت می‌شود، مثلث بالا رونده، مثلث پایین رونده و مثلث متقارن. در مثلث متقارن به دلیل تقارن موجود، امکان تشخیص روند حرکتی بازار وجود ندارد.

الگو مثلثی

الگوی مستطیلی

این الگو که یکی دیگر از محبوب‌ترین و کاربردی‌ترین الگوهای این روش به شمار می‌آید، معمولا بعد از یک روند صعودی یا نزولی شکل می‌گیرد و روند تثبیت را به نمایش می‌گذارد. در این الگو معاملات در دو سطح حمایتی و مقاومتی انجام می‌شود. در این روند اگر بالا ترین قیمت‌ها را به هم و پایین‌ترین قیمت‌ها را به هم متصل کنید، مستطیلی شکل می‌گیرد.

 

الگوی پرچم

این الگو بعد از یک صعود و نزول اساسی رخ می‎دهد، بعد از این روند یک حالت تقریبا ثابت رخ می‌دهد که می‌توان آن را پرچم دانست و روند صعودی یا نزولی را دسته پرچم در نظر گرفت. پرچم صعودی روند صعود خود را ادامه داده و پرچم نزولی نیز روند سقوط و نزول خود را ادامه می‌دهد. بنابراین می‌توان این الگو را یکی از الگوهای ادامه دهنده بازار دانست.

الگو پرچم

مزایا و معایب پرایس اکشن

تا این قسمت با الگوهای متفاوتی از پرایس اکشن آشنا شدید، حال وقت آن رسیده است در مورد مزایا و معایب این روش توضیحاتی در اختیار شما قرار دهیم.

 

مزایا پرایس اکشن

- این روش تحلیلی مقرون به صرفه است، زیرا نیازی به خرید نرم افزار تحلیلی وجود ندارد و افراد با استفاده از نمودار و خط بازار معاملاتی دلخواه خود را بررسی می‌کنند

- این روش بسیار جامع بوده و می‌تواند برای بسیاری از بازارها مانند سهام بورس، فارکس، ارز دیجیتال و غیره کاربرد داشته باشد

- اطلاعات به دست آمده توسط این روش بسیار جامع و یکپارچه هستند، بنابراین دیگر نیازی به تحلیل‌های دیگر وجود ندارد

 

معایب پرایس اکشن

- برای یادگیری تحلیل با استفاده از روش پرایس اکشن باید زمان زیادی صرف آموزش و یادگیری مطالب شود

- نتایج به دست آمده توسط این روش با یکدیگر متفاوت هستند که این نشان از انتخاب دوره‌های زمانی مختلف توسط معامله گران است

- پیدا کردن تایم فریم (دوره زمانی) مناسب نیاز به مهارت بالایی دارد

 

سخن پایانی

می توان با استفاده از استراتژی‌های تحلیل بازار معاملاتی پرایس اکشن، در بازارهای مالی عملکرد مناسبی داشت. پرایس اکشن با بررسی تاریخچه روند قیمتی سهام در قالب الگوهای مختلفی که دارد می تواند در تصمیم گیری ما برای خرید و فروش سهام تاثیر بسزایی داشته باشد. از آنجایی که در این روش روند قیمتی سهام بررسی شده لذا نیازی به یادگیری اصول بازار سرمایه و تحلیل هایی تخصصی همچون تحلیل بنیادی ندارد.

 

 

 

 

 

برچسب ها

پرایس_اکشن
نظر خود را ارسال کنید
فقط کاربرانی که عضو هستند می توانند نظر خود را ارسال کنند.

 

 

از راه های زیر می توانید با ما ارتباط برقرار کنید

تلفن: 02162843000

واتساپ : 09912707933

ارتباط با ادمین تلگرام