درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه - راهنمای سامانه ddn


بازار سرمایه

درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه این امکان را فراهم می­کند که پیش و پس از انجام معاملات بورس و خارج از بورس، قادر به مدیریت سبد دارایی خود باشید. اما سوال اینجاست که سبد دارایی چیست و مدیریت آن چه سودی دارد؟ برای پاسخ به این سوال در این مقاله با ما همراه باشید؛ زیرا قرار است علاوه ­بر معرفی این درگاه، شما را با تک­ تک خدمات آن آشنا کنیم. همچنین به این سوال مهم جواب دهیم که چگونه می­توان با ثبت ‌نام در این درگاه یکپارچه از تمام فواید حضور در بازار سرمایه بهره­مند شد.

 

معرفی درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه

درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه یا DDN یکی از سامانه های شرکت سپرده‌ گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) است، این سامانه اولین بار برای پاسخ به اهداف مربوط ­به این شرکت­ راه­اندازی شد. این درگاه به منظور اتصال یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه شامل سهامداران، ناشران، ارکان بازار سرمایه و نهادهای نظارتی و حاکمیتی، به منظور اطلاع رسانی جامع و خدمات الکترونیکی و درخواست های شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه طراحی شده است.

لازم به ذکر است که شرکت سپرده‌ گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در تاریخ پنجم دی‌ماه ۱۳۸۴ و با هدف انجام امور پس از معاملات به ثبت رسیده است. وظایف پس از معاملات بازارهای مالی شامل، سپرده گذاری و ثبت، نگهداری و انتقال اوراق بهادار و پایاپای و تسویه معاملات انجام شده در بازارهای مالی است. وظایف این شرکت همان طور که از عناوین فعالیت ها پیداست مستقیما حافظ منافع سرمایه گذاران است و بقا و تداوم بازارهای مالی را فراهم می‌کند.

بازار سرمایه

خدمات درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه

خدمات درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه در سه بخش برای سه دسته اصلی ذینفعان این بازار در نظر گرفته شده است یعنی:

  • سهامداران
  • ناشران
  • نهاد های نظارتی

در ادامه هر کدام از این خدمات را به صورت جداگانه توضیح می‌دهیم.

 

 

آمــادگـی آزمـون اصــول بـازار ســرمـایـه

 

درگاه الکترونیکی سهامداران (دارا)

هدف درگاه دارا ارائه خدمات آنلاین و غیرحضوری با رویکرد اطلاع رسانی صحیح و به موقع به سهامداران حقیقی و حقوقی است. از جمله این خدمات می‌توان به مشاهده وضعیت سبد دارایی شامل نام و نماد دارایی، تعداد، قیمت و ارزش آن، درصد هر دارایی از سبد و کارگزار ناظر اشاره کرد.

اخذ گواهی سپرده دارایی، گردش معاملات، اطلاعیه های صادر شده از سوی ناشران اوراق بهادار، مشاهده علت ممنوع از معامله شدن کد یا نماد و امکان شرکت در مجامع شرکت های ناشر موجود در سبد دارایی به صورت الکترونیکی (غیرحضوری) و اعطای رای از جمله دیگر کارکردهای سامانه دارا است.

همچنین درگاه دارا امکان مشاهده نمای بازارها، پروفایل اطلاعات سجام اشخاص و نیز دسترسی مستقیم به سامانه سجام برای به روز رسانی اطلاعات، آخرین اخبار از پایگاه خبری بازار سرمایه و در آینده مطالبات سود نقدی سهامداران را فراهم کرده است.

 

درگاه الکترونیکی ناشران (دانا)

هدف درگاه دانا ارائه خدمات آنلاین در بستری امن و مطمئن به ناشران اوراق بهادار به عنوان ذینفع استراتژیک شرکت سپرده گذاری و بازار سرمایه است. اهمیت درگاه دانا در آن است که ارتباط الکترونیک با ناشران، فرایندهای مرتبط با عملیات زیرساختی ثبت و سپرده گذاری، برگزاری مجامع، توزیع سود، افزایش سرمایه و گزارش گیری را سرعت می بخشد و با کاهش محسوس چرخه انجام فعالیت‌ها، بر بهره وری بازار سرمایه تأثیر شگرفی خواهد داشت.

 

درگاه الکترونیکی ارکان بازار سرمایه و نهادهای نظارتی و حاکمیتی (ناظر)

هدف درگاه ناظر ارائه خدمات آنلاین و غیرحضوری در راستای ارتقا دقت و سرعت فعالیت‌های نظارتی به ارکان بازار سرمایه، سایر نهادهای ذیصلاح اعم از دفتر ریاست جمهوری، وزارتخانه ها، بانک مرکزی، بیمه مرکزی، سازمان امور مالیاتی، نهادهای حقوقی و انتظامی از جمله قوه قضائیه و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و مانند آن است. از جمله این خدمات می توان به اعطای دسترسی جهت اخذ گزارش‌های متنوع بنا به نیازهای مختلف هر یک از این نهادها به صورت آنلاین اشاره کرد.

 

 

نحوه ثبت‌نام در درگاه یکپارچه ذینفعان

برای ثبت‌نام در این سامانه ابتدا باید به وب­سایت درگاه ذینفعان بازار سرمایه مراجعه کنید. بعد از وارد کردن شماره موبایل خود، منتظر کد 5 رقمی از سمت سامانه بمانید.

بعد از وارد کردن کد 5 رقمی روی دکمه ورود کلیک کنید. بعد از آن به صفحه­ای هدایت می­شوید که باید در آن یک کلمه عبور 8 رقمی برای پروفایل خود درنظر بگیرید.

 

پروفایل هر سهام­دار دارای چه امکاناتی است؟

سهام­دارانی که معاملات بورس و خارج از بورس انجام می­دهند، نیاز به مدیریت سبد دارایی خود خواهند داشت. از آن جایی که درگاه یکپارچه امکان نمایش تعداد دارایی­ها و محاسبه سود نقدی هر سهم را برای شما انجام می­دهد باید گفت که بعد از ثبت‌نام در درگاه ذینفعان بازار سرمایه با 5 گزینه مواجه خواهید شد.

این گزینه­ها شامل دارا، سهام عدالت، بازار، مجامع الکترونیکی و میز خدمت الکترونیکی می­شوند که در ادامه به معرفی و بررسی تک­تک این گزینه­ها خواهیم پرداخت.

 

الف) گزینه دارا چه امکاناتی را در اختیار سهام­دار قرار می­دهد؟

همانگونه که درگاه دارا را در بالا توضیح دادیم؛ در دارا هر سهام­دار قادر به مدیریت سبد دارایی، اطلاعات نماد، کد سهامداری، کارگزار ناظر، گردش مالیات، سودهای تعلق‌گرفته و استعلام وضعیت فریز خواهد بود که هر یک از موارد گفته­شده برای شما شرح داده می­شوند.

 

سبد دارایی در درگاه دارا

سبد دارایی هر سهامدار شامل کد سهامداری، نماد شرکتی که در آن سرمایه­گذاری صورت گرفته، نام شرکت، تعداد و ارزش هر سهم و نوع دارایی می­شود.

 

اطلاعات نماد در درگاه دارا

اطلاعات نماد به شرکتی که سهام­دار در آن سرمایه­گذاری کرده مربوط می­شود.

 

کد سهامداری در درگاه دارا

کد سهامداری را با نام کد بورسی نیز می­شناسند. نکته قابل توجه در رابطه با این کد این است که در صورت غیر فعال­بودن آن، هیچ سهامداری قادر به انجام معامله نخواهد بود.

 

کارگزار ناظر در درگاه دارا

امکان مشاهده کارگزار ناظر این امکان را فراهم می­کند تا معامله­گر قادر به تشخیص بهتر برای انجام معامله باشد. آگاهی از شرکت کارگزار مربوط به سهام، باعث می­شود تا سهام­دار متوجه شود که چه کسی کارگزار سهام اوست.  

 

گردش مالیات در درگاه دارا

مشاهده گزارش گردش مالیات یکی دیگر از امکاناتی است که سهام­دار می­تواند با بررسی آن، وضعیت انجام معاملات خود را در فواصل زمانی گوناگون مورد بررسی قرار دهد.

 

سودهای تعلق‌گرفته در درگاه دارا

این قسمت برای گزارش مجموعه سودهایی است که سهامدار در طول انجام معاملات به­دست آورده است.

 

استعلام وضعیت فریز در درگاه دارا

این گزینه برای نمایش زمانی است که نماد یکی از شرکت­ها فریز و غیر فعال شده باشد. باید بگوییم که این اتفاق به ­دلیل بدهی به کارگزاری اتفاق می­افتد.

 

ب) گزینه سهام عدالت چه قابلیت­هایی دارد؟

در زیرمجموعه این گزینه، اطلاعات تمام کسانی که دارندگان سهام عدالت هستند درج شده است که این اطلاعات شامل نام و تعداد دارایی، جمع ارزش تعداد دارایی­ها و آخرین قیمت درج­شده از معاملات قبل می­شوند.

بازار سرمایه


ج) گزینه بازار در درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه چه امکاناتی دارد؟

این گزینه برای بررسی­کردن وضعیت بازار تعبیه شده است. به­همین­دلیل با کلیک بر روی این گزینه با 4 قسمت بازار بورس، بازار فرابورس، اوراق بدهی و اوراق مشتقه مواجه خواهید شد.

 

د) استفاده از گزینه مجامع الکترونیکی چه سودی برای سهام­داران دارد؟

هر جا که صحبت از مجمع می­شود، باید بگوییم که حضور در آن موجب افزایش آگاهی و سود شما خواهد شد. به­همین­دلیل اکثر سهام­دارانی که توانایی یا زمان شرکت در مجامع الکترونیکی را ندارند، ترجیح می­دهند تا با انتخاب یک نماینده از تمام مزایای حضور در این مجمع­ها بهره­مند شوند.

 

هـ) میز خدمت الکترونیک چه قابلیت­هایی را برای سهام­دار فراهم کرده است؟

این میز که به ­واسطه ثبت‌نام در درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه در اختیار سهام­دار قرار می­گیرد، با هدف افزایش سرعت در انجام فعالیت­های مورد نظر تعبیه شده است.

پس اگر شما هم جزء افرادی هستید که در این درگاه یکپارچه ثبت نام کرده­اید، خبر خوب این است که با استفاده از کد پیگیری، می­توانید به­صورت غیر حضوری به درخواست­های خود رسیدگی کنید.  

 

سخن پایانی

با ثبت‌نام در درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه می­توانید به­عنوان یک سهام­دار سبد دارایی خود را پس از معاملات بورس و خارج از بورس مدیریت کنید. همچنین لازم به ذکر است که برای انجام این معاملات امکانات زیادی همچون سبد دارایی، سهام عدالت، نمایش وضعیت بازار، مجامع الکترونیکی و میز خدمت الکترونیکی برای شما فراهم شده است.

علاوه ­بر این­ها سبد دارایی شامل اطلاعات نماد، کد سهامداری، کارگزار ناظر، گردش مالیات، سودهای تعلق ­گرفته و وضعیت فریز می­ شود که تمام این­ها از ابزارهای قدرتمند برای بهره ­مندی از معاملات بورسی به ­شمار می­ روند. 

برچسب ها

سامانه-بورسی
نظر خود را ارسال کنید
فقط کاربرانی که عضو هستند می توانند نظر خود را ارسال کنند.

 

 

از راه های زیر می توانید با ما ارتباط برقرار کنید

تلفن: 02162843000

واتساپ : 09912707933

ارتباط با ادمین تلگرام