صندوق سرمایه گذاری طلا چیست و سرمایه گذاری در آن چگونه است؟


صندوق سرمایه‌گذاری طلا و سکه چیست و سرمایه‌گذاری در آن چگونه است؟

صندوق سرمایه‌گذاری طلا چیست؟ سؤالی که این روزها از عموم مردم شنیده می‌شود. از گذشته تا به امروز تمام افراد به دنبال حفظ ارزش و ارتقای قدرت مالی خود بوده‌اند. کمتر کسی را می‌توانید پیدا کنید که این امر را مهم قلمداد نکند. درآمد و دستیابی به پول یک امر مهم است ولی مهم‌تر از آن حفظ ارزش سرمایه شماست. ارزش پول همواره در حال سقوط است و سرمایه ثابت نمی‌تواند شما را ثروتمند کند بلکه تنها سرمایه‌گذاری درست و هدفمند می‌تواند به شما کمک کند.

دستیابی به این مهم نیازمند دانش و شناخت بازار است اینکه قرار است در کدام جریان اقتصادی فعالیت کنید و چه ویژگی‌هایی دارد درصد سرمایه‌گذاری ما باید چه اندازه باشد و بسیاری از این قبیل که با گذراندن دوره‌ها و بررسی صحیح می‌توانید به آن دست پیدا کنید. برای بسیاری که به دنبال ریسک پایین و سود قابل‌قبول هستند صندوق‌های سرمایه‌گذاری یکی از بهترین راه‌ها است این صندوق‌ها انواع مختلفی دارد. در این مطلب به بررسی صندوق سرمایه‌گذاری طلا خواهیم پرداخت.

 

 

 

 مستر کمپ تحلیل تکنیکال (Technical Master Camp)

 

مزیت صندوق‌های سرمایه گذاری طلا

از گذشته تا به امروز طلا یکی از مهم‌ترین گزینه‌ها برای ذخیره سرمایه و حفظ ارزش پول بوده است؛ اما با خطراتی از قبیل دزدی و دستبرد همراه است گذشته از این معمولاً طلاهای زینتی مقدار مبلغ قابل‌توجهی را به بخش طراحی آن اختصاص می‌داد. امروزه باوجود صندوق سرمایه‌گذاری طلا هیچ‌ کدام از این مشکلات را تجربه نخواهید کرد. این صندوق‌ها و مزیت خرید صندوق طلا، کاربردهای زیادی در بازار طلا دارند که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهید شد.

 

سرمایه گذاری در بازار سکه

از دیگر موارد سرمایه گذاری در حوزه طلا، سکه است. شما با هرمیزان سرمایه می توانید وارد بازار سکه شوید چراکه سکه قابلیت نقدشوندگی بالایی دارد و اغلب طلا فروشی‌ها خریدار سکه هستند. شاید سکه در کوتاه مدت دچار نوسان باشد اما در بلندمدت همواره رشد صعودی داشته است.

مهمترین نکته ای که در بازار سرمایه سکه وجود دارد ریسک و بازده مورد انتظار است. طلا و سکه ای که افراد نزد خود نگه داری می کنند برخلاف بورس و بانک در معرض ریسک و سرقت هستند در نتیجه سرمایه گذار باید راه مطمئن تری برای سرمایه گذاری در نظر بگیرد. یکی از راه ‌های امن و سودآور سرمایه گذاری در صندوق‌های مبتنی بر طلاست.

 

صندوق سرمایه‌گذاری طلا چیست؟

صندوق سرمایه گذاری شامل دارایی‌های مختلف مالی می‌شود. این صندوق‌ها در واقع نهاد مالی هستند که انواع نقدینگی سرمایه گذاران را جمع‌آوری می‌کنند و در اواق بهادار مختلف سرمایه ‌گذاری می‌کنند که افراد به میزان سرمایه گذاریشان در سود و زیان شریک خواهند بود.

برای پاسخ به این سؤال و درک بهتر صندوق سرمایه‌گذاری طلا و همچنین چگونگی کارکرد آن باید با اوراق سپرده کالایی آشنا باشید. این اوراق معمولاً به کالاهایی تعلق می‌گیرند که صاحبان آن با تحویل کالای خود به بورس کالا این اوراق را دریافت می‌کند. این اوراق در بورس کالا معامله می‌شوند به این معنا که هر شخص دارنده این اوراق مقدار معینی از کالای موجود در انبار را صاحب می‌شود. برای سکه و طلا نیز به همین صورت اوراق کالا صادر می‌شوند.

 درواقع اساس کار صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا بر پایه همین اوراق بنانهاده شده‌اند. بسیاری از افرادی که طلا و سکه را با روش سنتی خریدوفروش می‌کنند اگر سرمایه خود را به صندوق سرمایه‌گذاری طلا و خرید اوراق آن اختصاص می‌دادند سود بیشتری را کسب می‌کردند. درواقع یک شرکت صندوق سرمایه‌گذاری طلا دارایی شما و بسیاری دیگر (سرمایه‌گذاران مختلف) را روی سکه و طلا سرمایه‌گذاری می‌کند و با شناخت صحیح بازار و همچنین اختصاص بخشی از دارایی‌ها به سرمایه‌گذاری در فعالیت‌هایی با درآمد ثابت سعی در تعادل بخشیدن به حرکت مثبت ارزش طلا دارد.

 

نحوه سرمایه‌گذاری و بازدهی صندوق سرمایه‌گذاری طلا

کمتر کسی از نحوه سرمایه‌گذاری و بازدهی صندوق سرمایه‌گذاری طلا اطلاعات دقیقی دارد و از خریدوفروش آن ضرر دیده است . نحوه سرمایه‌گذاری و بازدهی صندوق سرمایه‌گذاری طلا کاملاً وابسته به طلا بخصوص سکه است. مدیر صندوق  نیز معمولاً بخش مشخصی از این دارایی را به سرمایه‌گذاری در قسمت اوراق با درآمد ثابت اختصاص می‌دهد که در صورت افت قیمت طلا به هر دلیلی صندوق سوددهی ثابت خود را داشته باشید.

 در بسیاری از روزهایی که بورس منفی یا در حال ریزش بود صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا روند صعودی خود را ادامه می‌دادند، اوراق صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا از نوع اوراق قابل خریدوفروش هستند و معمولاً در بورس به‌راحتی قابل معامله‌اند. خط مشی کلی یک صندوق نحوه سرمایه‌گذاری و بازدهی آن را مشخص می‌کند. برای شاخت بهتر این رویکرد می‌توانید یک بازه چندماهه یا یک‌ساله را انتخاب کنید و عملکرد صندوق را در آن بررسی کنید. همچنین مطالعه دقیق اساسنامه دسترسی‌ها و امید نامه هر صندوق می‌تواند در این امر کمک کند.

 

 

 مزیت خرید صندوق سرمایه‌گذاری طلا

با بررسی اجمالی صندوق سرمایه‌گذاری طلا دریافتیم که این صندوق مبتنی بر معاملات طلا به‌خصوص سکه است و همچنین یک نوع از صندوق‌های قابل معامله هست حال می‌خواهیم بررسی کنیم که مزیت خرید آن کدام است؟ هنگام سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری طلا در مقایسه با خرید سکه و طلا شما علاوه بر حذف ریسک آسیب‌هایی همچون سرقت از مزایای دیگر نیز برخوردار هستید. یکی از این مزایا سادگی خریدوفروش آن است. اگر شما طلای فیزیکی داشته باشید ریسک فروش بالایی را نیز به همراه دارید به‌طور مثال فرض کنید سکه ریزش کرده است و شما قصد فروش دارید قطعاً با چالش فروش به خریدار خوب مواجه خواهید شد. در صندوق سرمایه‌گذاری طلا شما با یک کلیک و به‌سادگی می‌توانید سهم خود را به فروش برسانید.

 یکی دیگر از مزیت‌های خرید صندوق سرمایه‌گذاری طلا، تضمین خرید طلا با پایین‌ترین قیمت است. به این معنا که شما در صورت اقدام به خرید طلا از صندوق، می‌توانید مطمئن باشید که قیمت خریداری‌شده توسط شما پایین‌ترین قیمت موجود در تمامی کشور است و هیچ صرافی و طلافروشی از این قیمت پایین‌تر را ارائه نمی‌دهد. این در حالی است که در صورت خریدوفروش طلا به‌صورت فیزیکی همواره باید به دنبال خریدار و فروشنده خوب باشید تا بتوانید یک معامله خوب را تجربه کنید.

 

جمع‌بندی

در این مقاله صندوق طلا و اهمیت آن را بررسی کردیم؛ گفتیم که هزینه نگهداری از طلا بالاست. چنانچه در خانه چندین سکه‌ داشته باشید برای محافظت از آن‌ها در برابر سرقت باید یک صندوق ضد سرقت تهیه کنید، دوربین های مدار بسته داشته باشید و ... که علاوه بر هزینه بالا نگهداری همراه ریسک و استرس نیز خواهد بود. این در حالی است که با خرید واحد از صندوق سرمایه‌گذاری طلا و دانستن مزیت خرید آن هیچ‌کدام از این هزینه‌ها و استرس‌ها را تجربه نخواهید کرد. همچنین با توجه به نوع رویکرد صندوق‌های طلا بخشی از سرمایه شما در فعالیتی با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌شود و همواره سود مشخصی را حتی در بدترین شرایط دریافت خواهید کرد.

 

نظر خود را ارسال کنید
فقط کاربرانی که عضو هستند می توانند نظر خود را ارسال کنند.

 

 

از راه های زیر می توانید با ما ارتباط برقرار کنید

تلفن: 09053581528

واتساپ : 09912707933

ارتباط با ادمین تلگرام