آزمون CMA چیست و چه کاربردی دارد؟


مدیریت

حسابداری یک مسیر شغلی پر تقاضا است که فرصت‌های زیادی برای پیشرفت فراهم می‌کند. طبق آمار کار آمریکا (BLS)، استخدام حسابداران و حسابرسان از سال 2020 تا 2030 به میزان 7 درصد افزایش خواهد یافت. با این حال، بسیاری از حسابدارن متوجه این موضوع شده‌اند که برای پیشرفت بیشتر در این مسیر لازم است مدارک و گواهینامه‌های معتبر بین المللی دریافت کنند. یکی از این مدارک معتبر گواهینامه CMA است که به داوطلبانی که در آزمون CMA یا همان حسابداری مدیریت خبره (Certified Management Accountant) موفق شوند، اعطا می‌شود.

 

گواهینامه CMA چیست؟

گواهینامه CMA یا حسابداری مدیریت خبره یک مدرک حرفه‌ای در حوزه حسابداری، مدیریت و مدیریت مالی است. این گواهینامه نشان می‌دهد که فرد آگاهی کامل در زمینه‌های برنامه‌ریزی مالی، تجزیه و تحلیل، کنترل، تصمیم‌گیری و اخلاق حرفه‌ای را داراست. این گواهینامه توسط موسسه حسابداران مدیریت (IMA) صادر می‌شود و به عنوان استاندارد جهانی برای حسابداران مدیریت و متخصصان حرفه مالی شناخته می‌شود.

 

بیشتر داوطلبان 12 تا 18 ماه زمان لازم دارند تا در آزمون CMA موفق شوند که شامل دو بخش برنامه‌ریزی مالی، عملکرد و تجزیه و تحلیل و سپس مدیریت مالی استراتژیک است.

 

یکی از اساتید حسابداری دانشگاه فرانکلین درباره مدرک CMA می‌گوید: "روند دریافت گواهینامه CMA روندی دشوار است اما مزایای خود را دارد. افراد ماهر در حوزه حسابداری مدیریتی که گواهینامه CMA دارند معمولا دانش‌ گسترده‌تری داشته و نسبت به حسابدارن عمومی دارای تخصص بیشتری هستند.

حسابدارنی که دارای مدرک CMA هستند اغلب در کنار مدیران ارشد کار می‌کنند و در فرایند تصمیم‌گیری‌ و برنامه‌ریزی کلیدی نقش مهمی دارند. معمولا افرادی که مدرک CPA را کسب کرده‌اند گواهینامه CMA را نیز به دست می‌آورند".

 

مدیریت

 

 

آمــادگـی آزمـون تــحلیلگــــری

 

چگونه گواهینامه CMA بگیریم؟

گواهینامه CMA نشان می‌دهد که یک حسابدار حرفه‌ای در 12 حوزه عمده حسابداری مدیریت مسلط شده است. به همین دلیل، فرایند کسب این عنوان گواهینامه بسیار دشوار است. در زیر مراحلی که برای کسب و حفظ گواهینامه CMA باید انجام شود آمده است:

 

  • عضویت در IMA: موسسه حسابداران مدیریت، آزمون CMA را برگزار می‌کند. برای عضویت فعال در IMA باید هزینه عضویت 245 دلاری پرداخت شود.

 

  • ثبت نام در برنامه CMA: ثبت نام در برنامه نیاز به پرداخت هزینه 280 دلاری دارد.

 

  • سوابق تحصیلی: داوطلبان باید دارای مدرک کارشناسی چهارساله از یک دانشگاه معتبر باشند.

 

  • سوابق کاری: داوطلبان باید حداقل 2 سال سابقه کار مستمر تمام وقت یا کار به صورت پاره وقت -حداقل 20 ساعت در هفته- را داشته باشند. سابقه کاری لازم نیست قبل از ثبت نام در آزمون CMA کامل شده باشد؛ داوطلبان می‌توانند تا هفت سال پس از قبولی در آزمون CMA، سابقه کاری خود را ارسال کنند.

 

  • قبولی در هر دو بخش آزمون CMA: آزمون‌ها به دو بخش تقسیم شده‌اند که به ترتیب برگزار می‌شوند و هر آزمون دارای هزینه 460 دلاری است. بخش اول شامل گزارش‌دهی مالی، برنامه‌ریزی، عملکرد و کنترل است. بخش دوم شامل تصمیم‌گیری مالی و برنامه‌ریزی و مدیریت استراتژیک است. متقاضیان سه سال فرصت دارند تا هر دو بخش آزمون CMA را کامل کنند. عدم تکمیل آزمون، نیاز به ثبت‌نام مجدد در آزمون CMA دارد.

 

  • مشارکت در آموزش مستمر: هر ساله، دارندگان گواهینامه CMA باید 30 ساعت آموزش حرفه‌ای مستمر (CPE) را کامل کنند، که حداقل 2 ساعت از آن در حوزه اخلاق حرفه‌ای باشد. استانداردهای اخلاقی IMA شامل صلاحیت، محرمانگی، اصالت و اعتبار است. این موضوع تا زمانی که داوطلب در هر دو بخش آزمون CMA قبول نشده باشد، اعمال نمی‌شود.

 

لازم به ذکر است که هر سال باید هزینه عضویت در IMA و هزینه حفظ گواهینامه CMA را نیز پرداخت کنید.

 

مدیریت

 

چرا مدرک CMA

کسب گواهینامه CMA می‌تواند مسیرهای شغلی جدیدی را برای شما باز کند، به ویژه برای حسابداران مدیریتی که می‌خواهند به صورت نزدیک‌تر با مدیران ارشد سازمان همکاری کنند.

  • بالا بودن تقاضا: مدیران شرکت‌ها برای کسانی که دارای گواهینامه CMA هستند احترام بالایی قائل هستند چراکه حسابداران را آماده می‌کند تا تصمیمات آگاهانه تری درباره برنامه‌های آتی شرکت بگیرند.
  • افزایش حقوق: سمت‌های بالاتر شغلی همراه با افزایش حقوق است. طبق گزارش IMA، حقوق و مزایای کلی دارندگان مدرک CMA نسبت به کسانی که این مدرک را ندارند معادل 58 درصد بیشتر است.
  • فرصت‌های شغلی: داشتن گواهینامه CMA منجر به ارتقاء و به دست آوردن فرصت‌های شغلی جدید می‌شود. طبق گزارش آماری حقوق جهانی IMA در سال 2021 حدود 80 درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی معتقد بوده‌اند که داشتن این مدرک منجر به پیشرفت شغلی آنها شده است.
  • اعتبار جهانی: گواهینامه CMA یک گواهینامه با اعتبار جهانی و شناخته‌شده بین‌المللی است که فرصت‌های شغلی زیادی در شرکت‌های چندملیتی برای دارندگان آن ایجاد می‌کند.

با این که داشتن گواهینامه CMA فرصت‌های ارزشمندی را به همراه دارد اما همیشه به معنای استراتژی برنده‌ برای همه نیست.

 

مدرک CMA مدرکی مناسب برای حسابداران مدیریتی است، اما ممکن است برای یک حسابدار عمومی یا کسی که هیچ تمایلی به پیشرفت در این حرفه ندارد، سرمایه‌گذاری ارزشمندی نباشد. گواهینامه CMA برای اشخاصی که قصد دارند از حوزه حسابداری عمومی به حسابداری صنعتی وارد شوند توصیه می‌شود.

 

 

هزینه شرکت در آزمون CMA

شرکت در آزمون CMA برای کسانی که دانشجو هستند یا شاغل و همچنین عضو IMA هستند یا نه، متفاوت است. در جدول زیر هزینه آزمون CMA به تفکیک آمده است.

 

مدیریت

 

تاریخ برگزاری آزمون CMA

در جدول زیر تاریخ برگزاری آزمون CMA برای هر دو بخش آمده است.

 

مدیریت

 

برای ثبت نام در آزمون CMA به این لینک مراجعه کنید.

 

 

سخن پایانی

گواهینامه CMA یا Certified Management Accountant، یک مدرک حرفه‌ای در حوزه حسابداری مدیریت و مدیریت مالی است. این گواهینامه توسط موسسه حسابداران مدیریت (IMA) صادر می‌شود و به عنوان استاندارد جهانی برای حسابداران مدیریت و افراد متخصص در حوزه مالی شناخته می‌شود. داشتن گواهینامه CMA نشان می‌دهد که فرد در زمینه‌های برنامه‌ریزی مالی، تجزیه و تحلیل، کنترل، پشتیبانی تصمیم‌گیری و اخلاق حرفه‌ای آگاهی کامل دارد.

 

 

 

 

 
نظر خود را ارسال کنید
فقط کاربرانی که عضو هستند می توانند نظر خود را ارسال کنند.

 

 

از راه های زیر می توانید با ما ارتباط برقرار کنید

تلفن: 02162843000

واتساپ : 09912707933

ارتباط با ادمین تلگرام