نحوه تمدید گواهینامه‌ های بورسی


نحوه تمدید امتیاز گواهینامه های بازار سرمایه

 

در بازار سرمایه 7 نوع گواهینامه اصلی وجود دارد که برای ورود به بازار و ارتقای شغلی از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. اعتبار این گواهینامه ها اما 2 سال است و چنانچه برای تمدید آنها اقدام نکرد منقضی شده و اعتبار خود را از دست می دهند. اگر با انواع آزمون های بورسی آشنا نیستید می توانید مقاله «گواهینامه های حرفه ای بازار سرمایه» را مطالعه کنید که در آن به طور مفصل هر کدام از گواهینامه های بورسی را بررسی کرده ایم. هر آنچه در مورد تمدید گواهینامه های بورسی لازم است بدانید را طی این مقاله توضیح خواهیم داد.

 

تمدید گواهینامه حرفه ای بورس چیست؟

همانطور که گفته شد پس از 2 سال اعتبار گواهینامه های بورسی به پایان می رسد. به منظور اینکه دارنده های این گواهینامه ها لازم نباشد دوباره در آزمون های حرفه ای بورسی شرکت کنند سازوکاری برای تمدید آنها طراحی شده است. سازمان بورس و کمیته گواهینامه‌های حرفه‌ای بازار سرمایه برای تمدید هر کدام از گواهینامه ها حداقل امتیازی را در نظر گرفته است؛ چنانچه افراد بتوانند حداقل امتیاز لازم را کسب کنند اعتبار گواهینامه آنها تمدید خواهد شد. سوابق تحصیلی، سوابق شغلی و شرکت در آزمون های مورد تایید سازمان بورس هر کدام به نحوی دارای امتیاز تمدید هستند که در ادمه هر کدام را تشریح خواهیم کرد.‌

 

 

آمــادگـی آزمـون اصــول بـازار ســرمـایـه

 

امتیاز مورد نیاز برای تمدید گواهینامه های بورسی

گواهینامه های حرفه ای بازار سرمایه در 3 سطح دسته بندی می شوند که برای هر سطح حداقل امتیازی (طبق جدول 1) در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است که با تمدید گواهینامه سطح بالاتر، گواهینامه های سطح پایین تر (منظور گواهینامه های پیش نیاز) نیز تمدید خواهند شد. به طور مثال چنانچه فردی گواهینامه تحلیلگری و اصول بازار سرمایه را دریافت کرده باشد با تمدید گواهینامه تحلیلگری که در سطح ب قرار دارد، گواهینامه اصول که در سطح ج (سطح پایین‌تر) است نیز تمدید خواهد شد.

تمدید گواهینامه های بازار سرمایه

 

جدول 1 نشان می دهد که برای تمدید گواهینامه های مدیریت سبد اوراق بهادار و گواهینامه ارزشیابی اوراق بهادار که هر دو در سطح الف قرار دارند حداقل به 60 امتیاز نیاز خواهد بود. حال این امتیازها چگونه به دست می‌آیند؟ در ادامه مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت.

نکته: روش ارسال تقاضانامه تمدید گواهینامه‌های حرفه‌ای و مدارك منضم به آن، توسط اداره امور آموزش و گواهینامه‌های حرفه‌ای سازمان تعیین و اطلاع رسانی خواهد شد.

نکته: برای گواهینامه‌هایی كه تعلیق شده مادامی كه مدت تعلیق سپری نشده باشد امكان تمدید وجود ندارد. همچنین در صورتی كه گواهینامه‌ای كه پیشنیاز گواهینامه دیگری است تعلیق شده باشد امكان تمدید هر دو گواهینامه وجود ندارد.

 

 الف) امتیاز سابقه شغلی در تمدید گواهینامه های بورسی

به‌ ازای هر ماه اشتغال به كار مرتبط و در سازمان و نهادها و تشكل‌های تحت نظارت 2 امتیاز از حداقل امتیاز آموزش لازم برای تمدید گواهینامه حرفه‌ای تا سقف 70 درصد حداقل مذكور در جدول 1 كاسته می‌شود.

نکته: به منظور استفاده از امتیاز سوابق شغلی، فعالیت چهار سال اخیر متقاضی در سازمان و نهادها و تشكل‌های تحت نظارت، ملاک عمل خواهد بود.

نکته: با اخذ یا تمدید گواهینامه‌های حرفه‌ای سطح بالاتر، گواهینامه‌های سطح پایین‌تر (پیش‌نیاز) تا تاریخ انقضای گواهی نامه‌های مزبور تمدید شده تلقی خواهند شد.

 

ب) امتیاز سابقه تحصیلی در تمدید گواهینامه های بورسی

سوابق تحصیلی متقاضی بر اساس آخرین مدرك تحصیلی و یكی از بندهای ذیل محاسبه می‌‍‌شود:

الف) برای دارندگان مدرك دكتری تخصصی در رشته‌های مدیریت مالی، حسابداری، مهندسی مالی، اقتصاد، بانكداری و بیمه، گرایش‌های مالی رشته مدیریت به میزان 35 درصد از حداقل امتیاز آموزشی مندرج در جدول شماره یك كاسته می‌شود.

ب) برای دارندگان مدرك كارشناسی ارشد در رشته‌های مدیریت مالی، حسابداری، مهندسی مالی، اقتصاد، بانكداری، بیمه، گرایش‌های مالی رشته مدیریت، MBA بازار سرمایه به میزان 30 درصد از حداقل امتیاز مندرج در جدول شماره كاسته خواهد شد.

 

افرادی که دارای مدرک کارشناسی ارشد در یکی از رشته‌های مدیریت مالی، حسابداری، مهندسی مالی، اقتصاد، بانکداری، بیمه و گرایش‌های مالی رشته مدیریت و MBA بازار سرمایه باشند می توانند 10 درصد از حداقل امتیاز تمدید گواهینامه های بورسی را کسب کنند. به عبارت دیگر این اشخاص برای تمدید گواهینامه های سطح اول معادل 10 درصد امتیاز آن یعنی 6 امتیاز را به دست می آورند (10 درصد ضرب در 60 که معادل 6 امتیاز می شود). جدول 4 حداکثر امتیازهای تمدید گواهینامه های حرفه ای بازار سرمایه را برای مقاطع ارشد رشته های مرتبط نشان می دهد.

‌لازم به ذکر است که دارندگان گواهینامه های بورسی می توانند به روزترین سوابق تحصیلی و شغلی خود را در سایت کانون کارگزارن بارگذاری کرده و امتیاز لازم برای تمدید را کسب کنند و در صورت نیاز در دوره های مربوطه برای اخذ حد نصاب لازم شرکت کنند.

نکته: دوره‌های آموزشی كه دارندگان گواهینامه‌های حرفه‌ای از طریق شركت در آن دوره‌ها، می‌توانند امتیاز آموزشی موضوع این دستورالعمل را كسب كنند، همچنین امتیاز هر دوره آموزشی، توسط كمیته تعیین می‌شود .

نکته: در صورتیكه متقاضی، در یك دوره مورد تأیید كمیته به عنوان مدرس فعالیت كرده باشد، امتیاز شركت در آن دوره آموزشی برای وی لحاظ خواهد شد.

نکته: سوابق شغلی و تحصیلی متقاضی مربوط به نهادهای مالی، ضروری است به تأیید كانون مربوطه برسد.

 

ج)  شرکت در دوره‌های مربوطه

علاوه بر امتیاز سابقه شغلی و امتیاز سابقه تحصیلی، برای شرکت در دوره های آموزشی مشخص شده نیز امتیازهایی برای تمدید در نظر گرفته شده است. در صفحه هر کدام از دوره های آموزشی مربوطه، امتیازی که از گذراندن آن دوره به دست می آورید ذکر می شود.

لیست دوره های آموزشی مرکز مالی ایران که دارای امتیاز تمدید هستند در زیر آمده است:

 

نام دوره امتیاز سطح الف و ب امتیاز سطح ج
دوره جامع آموزشی تحلیل بنیادی 22 20
دوره جامع آموزشی تحلیل تکنیکال 11 10
دوره آموزشی داده کاوی صورت‌های مالی 10 8
دوره مدیر صندوق های سرمایه گذاری 8 3
دوره آموزشی تحلیل تکنیکال پیشرفته 5 5

 

نکته مهم: چنانچه هر کدام از دوره های آموزشی مرکز مالی ایران دارای امتیاز تمدید گواهینامه بورسی باشد در صفحه آن دوره امتیازها به تفکیک قید خواهند شد؛ بنابراین برای اطمینان از امتیاز هر دوره به صفحه آن مراجعه کنید.

 

جمع بندی

آزمون‌های حرفه‌ای بازار سرمایه در 7 عنوان اصول بازار سرمایه، معامله گری بازار سرمایه، کارشناس عرضه و پذیرش، مدیریت نهادهای بازار سرمایه، تحلیلگری بازار سرمایه، مدیریت سبد اوراق بهادار و ارزش یابی اوراق بهادار برگزار می شوند؛ این آزمون ها در 3 سطح دسته بندی می شوند. اعتبار این گواهینامه ها 2 سال است؛ برای تمدید آنها لازم است حداقل امتیاز لازم را به دست آورد که طی این مقاله به صورت مفصل آنها را بررسی کردیم.

برای اطلاعات بیشتر از سامانه برگزاری آزمون‌های حرفه‌ای بازار سرمایه بازدید کنید.

 

 

از راه های زیر می توانید با ما ارتباط برقرار کنید

تلفن: 02162843000

واتساپ : 09912707933

ارتباط با ادمین تلگرام