سومین همایش مالی اسلامی، صبح امروز، یکشنبه دوازدهم آذرماه با حضور جمعی از مسئولان اقتصادی کشور و جمعی از پژوهشگران مالی اسلامی در دانشگاه الزهرا برگزار شد

Sunday , 03 December 2017

همایش مالی اسلامی، هر ساله و با هدف عمق بخشیدن به پژوهش‌های مالی اسلامی و هم اندیشی صاحبان نظر در این حوزه برگزار می‌شود.
دکتر دانش جعفری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، دکتر محمدی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، حجت الاسلام والمسلمین مهدوی کنی رییس دانشگاه امام صادق(ع)، حجت الاسلام و المسلمین موسویان عضو شورایعالی بورس، دکتر حسینی مدیرعامل بورس انرژی ایران، دکتر قالیباف مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران از جمله میهمانان ویژه سومین همایش مالی اسلامی بودند.

شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادارنیز در سخنان خود به بیان نکاتی در خصوص وضعیت کنونی مالی اسلامی در ایران پرداخت و گفت: در قانون اساسی ما قید شده که تمامی معاملات باید منطبق با شریعت باشد و سازمان بورس و اوراق بهادار خود را مکلف می‌داند هیچ قراردادی را منعقد نکند مگر اینکه منطبق با قوانین دین مبین اسلام باشد.
وی علاوه بر این، فرصت پیش آمده پس از تصویب قانون توسعه ابزارها را برای گشترش ابزارها غنیمت شمرد و گفت: اکنون ابزارهای مالی اسلامی بسیاری در ایران وجود دارد که قدیم‌ترین آن اوراق مشارکت است. فعالیت اوراق مرابحه در جریان است و سال گذشته سازمان بورس برای تامین مالی وزارت بهداشت در این زمینه مجوز صادر کرد.
داود دانش جعفری، وزیر اسبق اقتصاد دیگر سخنران در سومین همایش مالی اسلامی در دانشگاه الزهرا بود که به بیان نکاتی درباره تامین مالی اسلامی در پروژه‌های مشارکت عمومی خصوصی پرداخت و گفت: چارچوب کلی این مشارکت به این ترتیب است که قراردادی بین بخش عمومی و خصوصی منعقد و بخش خصوصی آورده‌های خود همانند اعتبار، وقت، تخصص و ... را در اختیار بخش عمومی قرار می‌دهد و بخشی از نیازهای آن را برطرف می‌کند. در این روش بخش خصوصی به اشکال مختلف وارد می‌شود و ساده‌ترین آن طراحی پروژه است و بخشی از ریسک پروژه را قبول می‌کند و بخش خصوصی نیز پاداش خدمات خود در بخش عمومی را دریافت می‌کند.

وزیر اسبق اقتصاد اظهار کرد: هدف از این اقدامات افزایش پروژه‌های زیر ساختی بخش عمومی است و در این قراردادها بخش خصوصی برای انجام وظیفه بخش عمومی کمک می‌کند و در ایران تاکنون پروژه‌های زیادی انجام شده و از جمله فقط 10 پروژه در وزارت بهداشت انجام شده است.

محور اصلی این همایش «توسعه ابزارهای مالی اسلامی» بود که در این همایش یک شخص حقوقی و یک شخص حقیقی به عنوان برندگان جایزه مالی اسلامی معرفی شدند.
بر این اساس حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا مصباحی مقدم؛ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان شخص حقیقی برنده دومین جایزه مالی اسلامی معرفی شد و جایزه حقوقی به دانشگاه امام صادق(ع) رسید.
در حاشیه این همایش از کتاب ناگفته‌های بورس ایران؛ خاطرات رئیس پیشین سازمان بورس اوراق بهادار به قلم علی صالح آبادی، رئیس انجمن مالی اسلامی ایران رونمایی شد.

Leave your comment


Only registered users can leave comments.

 

 

از راه های زیر می توانید با ما ارتباط برقرار کنید

تلفن: 02162843000

واتساپ : 09912707933

ارتباط با ادمین تلگرام