تابلوخوانی در بورس


تابلوخوانی

برای موفقیت و کسب سود از بازار بورس باید به ابزارهای تحلیلی مختلفی مجهز بود؛ روش ها و ابزارهایی که هر کدام در جای خود به کار می روند. تابلو خوانی یکی از این ابزارهاست که تحلیلگران و فعالان بازار برای تحلیل های کوتاه مدت از آن استفاده می کنند. تابلو خوانی کاری را برای سرمایه گذار انجام می دهد که تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال در آن موقع زمانی خاص، قادر به انجام آن نیستند.

به این مثال دقت کنید: زمانی که صف های فروش به سرعت در حال جمع آوری هستند و فرصت تصمیم گیری کوتاه، آیا بدون تحلیل به جمع خریداران می پیوندید؟ چرا که تحلیل های بنیادی و تکنیکال زمان بر بوده و باعث از دست رفتن فرصت می شوند. اینجاست که تابلو خوانی راه حلی برای تصمیم گیری فوری سرمایه گذاران برای خرید کردن یا صبر کردن است.

بنابراین با کمک تکنیک تابلو خوانی می‌توان در مدت زمان کوتاهی، اطلاعات موجود در تابلوی نمادها را بررسی کرد و تصمیم بهتری گرفت.

 

ثبت نام دوره تابلوخوانی


چرا از تابلوخوانی استفاده می شود؟

به زبان ساده تابلوخوانی به معنای بررسی و تجزیه و تحلیل سایت tsetmc برای تصمیم گیری بهتر سرمایه گذار است. به‌طور کلی این روش تحلیلی به معنی آنالیز و بررسی نماد‌های موجود در بورس، میزان عرضه، نوسان قیمت‌ها، میزان خرید و فروش و تقاضای سهام‌داران حقیقی و حقوقی است.

اما برتری این روش تحلیل نسبت به سایر شیوه‌ها چیست؟ چه ویژگی‌هایی در تابلوخوانی باعث شده تا در مقایسه با سایر روش‌ها کاربرد بیشتری داشته باشد؟

 

مزایا و معایب تابلوخوانی

کسانی که قصد سرمایه‌گذاری در بورس یا هرگونه بازار ارز دیجیتال دیگر را دارند، می‌توانند از این روش استفاده کنند. علاقه‌مندان به این کار می‌توانند با بهره‌گیری از این شیوه تحلیل، فرصت‌های خرید و فروش را هم در کسری از ثانیه شناسایی کنند.

اما این کار چگونه انجام می‌شود؟ ابزار کار آن چیست؟ برای انجام این روش تحلیلی کافی است به سایت tsetmc.com مراجعه کنید. در‌واقع، ابزار کار در این بخش همین سایتی است که نیاز به تجزیه و آنالیز دارد. با استفاده از این سایت می‌توانید اطلاعات زیر به دست آورید:

- قدرت خریدار و فروشنده

- اینکه سهامداران حقیقی و حقوقی به چه اندازه خرید و فروش می‌کنند

- پرداخت و روند آتی قیمت سهم

- حجم معاملاتی که در ساعت، روز و... انجام می‌شود

- بررسی نسبت‌های P/E و EPS

 

می‌توان از تسلط بر شرایط کلی حاکم بر بازار و مشاهده آن به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین مزایای تابلو خوانی نام برد. با وجود این مزایا، چه چیز‌هایی را کسب می‌کنید؟

- مشاهده دامنه نوسان یک نماد

- آخرین قیمتی که یک نماد با آن معامله شده

- بالا‌ترین و پایین‌ترین حدی که برای یک نماد پیشنهاد شده

- ارزش، تعداد و حجم معاملات نماد

 

 

آمــادگـی آزمـون تــحلیلگــــری

 

 تابلوخوانی


تفاوت تابلوخوانی با سایر روش های تحلیلی

فردی که هیچ اطلاعاتی در مورد این شیوه نداشته باشد، با ورود به سایت نیز نمی‌تواند چیزی را تحلیل کند. شرکت‌هایی که سهام بورس را خرید و فروش می‌کنند، در تابلوی سازمان بورس و اوراق بهادار دارای صفحه‌ای مختص به خود هستند. برای اینکه بتوان اطلاعات موجود را از دل تابلو بیرون آورده، استخراج کرده و به انجام معامله در سهام پرداخت، باید یکی از روش‌های تحلیلی در بازار بورس را مورد استفاده قرار داد.

در Tablokhani مخصوص به هر شرکت، اطلاعاتی به‌روز از وضعیت سهام و تعداد خریداران و فروشندگان درج شده است. این مفاهیم به‌صورت لحظه‌ای نمایش داده می‌شوند. اهمیت اصلی استفاده از این شیوه برای شرکت‌ها، کمک ویژه‌ای است که در جهت استخراج اطلاعات از تابلو به سرمایه‌گذاران می‌کند.

وقتی سرمایه‌گذاران بتوانند از وضعیت شرکت خود به‌طور واضح خبر داشته باشند، می‌توانند تمامی امور را درک کرده و روند صعودی را در جهت سرمایه‌گذاری‌های بعدی خود پیش بگیرند.

 تابلوخوانی


اصطلاحات رایج تابلوخوانی

با کمک تکنیک تابلوخوانی می توان اطلاعات ارزشمندی به دست آورد. برای به دست آوردن این اطلاعات لازم است با اصطلاحات رایج و معمول تابلوخوانی آشنا باشید:

صف خرید و فروش

قیمت سهام بورسی نوسانی از منفی 5 تا مثبت 5 درصد دارد. حال اگر تعداد خریداران در سقف قیمتی (یعنی همان مثبت 5 درصد)، بیشتر از فروشندگان باشد چون تعداد خریداران از فروشندگان بیشتری است صفی در این قیمت ایجاد شده که به آن صف خرید می گویند.
صف فروش نیز عکس این حالت است؛ یعنی در کف قیمتی (منفی 5 درصد) تعداد خریداران اندک و تعداد فروشندگان بالاست که صفی از فروشندگان را تشکیل می‌دهد که به آن صف فروش می‌گویند.

قیمت پایانی

قیمت پایانی، نشان‌دهنده میانگین موزون قیمت معاملات یک سهم است که با توجه به حجم مبنا و حجم معاملات سهم و همچنین قیمت پایانی روز قبل، محاسبه می‌شود.
حجم مبنا نیز حداقل تعداد سهمی است که باید طی یک جلسه معاملاتی معامله شود تا قیمت پایانی سهم در آن روز؛ برابر میانگین موزون قیمت کل معاملات آن روز شود.

EPS

این اصطلاح در تابلوخوانی برابر با میزان سودی است که در هر شرکت به ازای هر سهم به‌ دست می‌آید.

سهام شناور

آن بخش از سهام یک شرکت که امکان خرید و فروش آن در بازار معاملات خرد وجود دارد را سهام شناور می گویند. این اصطلاح بخشی از سهام عام هر شرکت را در بر می‌گیرد که معمولا سهام‌داران در هر زمان برای عرضه آن آماده‌اند.

DPS

این اصطلاح درصدی از EPS را شامل می‌شود که بین سهام‌داران تقسیم می‌شود.

 

نتیجه‌گیری

گفتیم که تابلوخوانی روشی برای تجزیه و تحلیل سهام بورسی بوده و لازم است که تحلیلگران و معامله گران فعال در بازار سرمایه به آن مجهز باشند. زمانی که نمی توانیم از تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال استفاده کنیم، تابلو خوانی به کمک ما می آید. تابلو خوانی با کمک تجزیه و تحلیل سایت tsetmc.com انجام می شود و اطلاعات ارزشمندی را در اختیار قرار می‌دهد.

برچسب ها

تابلوخوانی
نظر خود را ارسال کنید
فقط کاربرانی که عضو هستند می توانند نظر خود را ارسال کنند.

 

 

از راه های زیر می توانید با ما ارتباط برقرار کنید

تلفن: 02162843000

واتساپ : 09912707933

ارتباط با ادمین تلگرام