فرهنگ سازی ابزارهای مشتقه بر استفاده از آن ارجحیت دارد

دوشنبه , 04 دی 1396

پنل تخصصی «مسیر اختیارمعامله در ایران» چهارم دی‌ماه با حضور علی صحرایی، معاون بازار شرکت بورس اوراق بهادار تهران؛ علیرضا ناصرپور، مدیر توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران؛ علی فروش باستانی، عضو کمیته پژوهشی سازمان بورس و اوراق بهادار؛ مسلم پیمانی، رئیس سابق اداره نظارت بازار سازمان بورس و اوراق بهادار با محوریت بررسی دستاوردها؛ تجربیات و چالش‌های توسعه معاملات اختیارمعامله در بازار سرمایه ایران برگزار شد.

مرکز مالی ایران اولین نهاد آموزشی است که پیش از راه‌اندازی قراردادهای اختیارمعامله در ایران اقدام به ارائه خدمات آموزشی در این حوزه کرده است. اکنون پس از گذشت یک سال از راه‌اندازی قراردادهای اختیارمعامله در بازار سرمایه ایران، مرکز مالی ایران از تاریخ 29 آذرماه و به مدت یک هفته برنامه‌های آموزشی مشتقه تحت عنوان «یک هفته با مشتقات» برگزار کرده است که یکی از این برنامه ها پنل تخصصی «مسیر اختیارمعامله در ایران» بود.

علی نقوی، مدیرعامل مرکز مالی ایران در ابتدای جلسه به فعالیت‌های انجام شده مرکز مالی ایران در حوزه مشتقه اشاره کرد و گفت: پس از یک سال از راه‌اندازی قراردادهای اختیارمعامله در بازار سرمایه ایران حال زمان آن رسیده است تا عملکرد آن را مورد بررسی قرار دهیم. باور ما این است که با آموزش صحیح در این حوزه می‌توان در افزایش دانش و آگاهی بازار سرمایه ایران موثر واقع شد تا تمامی ذینفعان نیز از آن استفاده ببرند.

پس از آن علی صحرایی ضمن تشکر از نقش موثر مرکز مالی ایران در فرهنگ‌سازی و شکل‌گیری ابزارهای مشتقه در بازار ایران، سخنان خود را با موضوع «قراردادهای اختیارمعامله در بورس اوراق بهادار تهران» آغاز کرد و با ارائه آمار معاملات مشتقات در سال 2015 و 2016، گستردگی مشتقات در بورس‌های مختلف جهان، تنوع ابزارهای مشتقه در بین بورس‌های جهان به نقش و اهمیت این ابزارها در بازارهای مالی پرداخت.
وی هدف از راه‌اندازی قراردادهای اختیارمعامله در سال پیش را به نقل از شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس اوراق بهادار قبل از استفاده این ابزار در فرهنگ‌سازی آن خواند.

در ادامه علیرضا ناصر پور اختصاصا به قراردادهای اختیارمعامله سکه طلا در بورس کالای ایران پرداخت.  وی حجم معاملات انجام شده از تاریخ راه اندازی اختیار معامله در ایران(24آذرماه سال 1395) 82.520 قرارداد معادل 82.520 سکه عنوان کرد.

مدیر توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران چالش های پیش رو ابزارهای اختیارمعامله در ایران را همچون علی صحرایی، معاون بازار شرکت بورس اوراق بهادار تهراندر نبود بازارگردان فعال، عدم مشارکت فعالانه شرکتهای نرم افزاری ارائه دهنده خدمات برخط به مشتریان و محدودیت در اعمال قراردادهای اختیارمعامله خواند.

علی فروش باستانی، سومین سخنران این پنل به بررسی چالشها و فرصتهای اوراق اختیارمعامله در ایران پرداخت. وی برخی از کاربردهای اختیارمعامله را پوشش ریسک، متنوع‌سازی سبد سرمایه، تولید درآمد، افزایش نقدشوندگی و عمق‌بخشی به بازار برشمرد. وی اذعان داشت: اختیارمعامله دارای پیچیدگی‌های بسیاری از جمله تاثیرپذیری بالای قیمت اختیار از تغییرات قیمت دارایی پایه‌ای، سخت و نابدیهی بودن فرایند قیمت‌گذاری عادلانه اختیار در شرایط واقعی بازار، لزوم به داشتن دانش کافی در مورد این ابزار و حساسیت بالای سرمایه‌گذاری در اختیار به پارامتر زمان و ... است. وی بزرگترین محدودیت قراردادهای اختیارمعامله در ایران را محدودیت‌های مربوط به قوانین نظارتی به خصوص در زمینه حفاظت از منافع سرمایه گذاران دانست.

مسلم پیمانی، آخرین سخنران این پنل بود که به نقشه راه اختیارمعامله در ایران و مرور آن در یکسال گذشته پرداخت و مشکلات و پیچیدگی‌های آن را در هر مقطع زمانی برشمرد. وی آپشن را ماهیتا پیچیده دانست که محدودیت‌های آن به این پیچیدگی افزوده است. وی ابراز امیدواری کرد تا با افزایش نقدشوندگی کمی از محدودیت‌ها  از جمله مشکلات فنی و زیرساختی آن حل شود.

در پایان حاضرین در این پنل سوالات خود را با کارشناسان مطرح کردند .

علاقه‌مندان می‌توانند برای اطلاع از سایر نشست ها و سمینارهای آموزشی و ثبت نام در برنامه‌های آموزشی به وب‌سایت  www.ifc.ir  مراجعه و یا با شماره‌های 66724343-66724545 تماس بگیرند.

ارسال نظر


فقط افرادی که عضو هستند می توانند نظر ارسال کنند.

 

 

از راه های زیر می توانید با ما ارتباط برقرار کنید

تلفن: 09053581528

واتساپ : 09912707933

ارتباط با ادمین تلگرام