آزمون frm و مدرک مدیریت ریسک مالی


آزمون FRM

مدیریت ریسک مالی FRM چیست؟

وقتی در یک سرمایه‌گذاری، ریسکی صورت می‌گیرد امکان آنکه نتیجه سرمایه گذاری با بازده مورد انتظار برای معامله گر متفاوت باشد بالا می رود. به همین دلیل ارزیابی و مدیریت ریسک که خود یکی از مشاغل مرتبط با بازار سرمایه است، اهمیت بسزایی پیدا کرده است. این افراد که مدرک مدیریت ریسک مالی را کسب می کنند با هدف کمک به موسسات در شناسایی، اندازه‌گیری و مدیریت ریسک آموزش دیده‌اند. علاقه مندان به مدرک FRM باید در آزمون FRM شرکت کرده و در صورت موفقیت، گواهینامه FRM دریافت می کنند. بسیاری از داوطلبان برای موفقیت در این آزمون، دوره FRM را می گذرانند.

 مدرک ریسک مالی FRM چیست؟

مدیریت ریسک مالی (FRM)، گواهینامه‌ای است که توسط انجمن جهانی ریسک (GARP) ارائه می‌شود. آن دست از افرادی که چنین مدرکی دارند می‌توانند در موسسات و بانک‌های بین‌المللی و بسیاری از شرکت‌های دیگر فعالیت کنند.

مدیریت ریسک شامل تجزیه و تحلیل بازار مالی و قیمت‌گذاری براساس ریسک در برخی از تصمیمات مالی است. به عنوان مثال هر پولی که یک شرکت صرف سرمایه‌گذاری می‌کند این خطر را به همراه دارد که بازدهی مثبتی کسب نکرده و یا بخشی از دارایی خود را از دست بدهد. مدیریت ریسک مالی، ارزیابی دقیقی از خطرات احتمالی در سرمایه‌گذاری صورت گرفته انجام می‌دهد و سپس یک برنامه عملیاتی پیشگرانه را در دستور کار قرار می‌دهد.

مدیریت ریسک به شرکت‌ها و سازمان‌ها این اجازه را می‌دهد که فعالیت‌هایی که در بازار مالی دارای ریسک‌های احتمالی هستند را به شیوه منطقی مدیریت کنند. همچنین مدیریت ریسک، علاوه بر محافظت از دارایی سازمان‌ها در برابر خطرات احتمالی، به کسب و کار آنها کمک می‌کند تا چشم‌انداز پیش‌رو را بهتر درک کنند تا بتوانند تصمیات لازم را اتخاذ کنند.

 

موسسه برگزار کننده آزمون FRM

مدرک مدیر ریسک مالی (Financial Rick Manager)، از سوی موسسه GARP به متقاضیانی که بتوانند آزمون‌های آن را با موفقیت بگذرانند، اعطا می‌شود. GARP مخفف عبارت Global Association of Risk Professionals است که به معنی اتحادیه جهانی ریسک حرفه‌ای است. آزمون این مدرک شامل دو سطح است که برای اخذ آن داوطلب بایستی در هر دو سطح قبول شود. همچنین داوطلب باید حداقل دو سال سابقه کاری در رابطه با مدیریت ریسک داشته باشد. لازم به ذکر است که هیچ گونه پیش نیاز و محدودیتی برای شرکت در این آزمون وجود ندارد و تنها داوطلبان باید دارای دو سال سابقه کار در این زمینه باشند.

 

FRM چه کاری انجام می‌دهد؟

باید توجه داشته باشید که مدیران ریسک سه وظیفه اصلی دارند که شامل موارد زیر می‌شود:

  • شناسایی ریسک‌های احتمالی
  • قیمت‌گذاری براساس ریسک
  • مدیریت و کاهش ریسک

شما یک بانک را در نظر بگیرید، شخصی که قصد دریافت وام دارد، پرونده وی توسط کارمند وام‌دهنده مورد بررسی قرار می‌گیرد تا به این نتیجه برسد که وی توانایی بازپرداخت وام را دارد یا نه. مدیر ریسک نیز شخصی است که مسئول بررسی پتانسیل سازمان برای کنترل ریسک است. وی با ورود به یک معامله، اطلاعات و داده‌های موجود را بررسی می‌کند تا بفهمد چنین فعالیتی به سود سازمان است و یا باید از سرمایه‌گذاری صرف نظر کرد؟

با پیشرفت‌هایی که در حوزه مالی و بانکی صورت گرفته است بسیاری از مدیران ریسک در حال تدوین و بررسی مدل‌های جدیدی هستند تا بر این اساس، وام‌ها به صورت خودکار پرداخت شوند. همچنین مدیران ریسک مالی دستورالعمل‌هایی در تعداد پرداخت وام‌هایی که هر بانک در هر سطحی باید در نظر داشته باشند تعیین می‌کنند تا در صورت رکود مالی، بانک‌ها با حداقل ریسک مواجه شوند. زیرا به احتمال زیاد باز پرداخت وام‌ها با تاخیر همراه خواهد بود.

همچنین، مدیران ریسک راه‌هایی را برای تنوع بخشی به راهکارهای کاهش ریسک پیشنهاد می‌کنند. مانند افزایش مقدار تضمین که در صورت تاخیر و یا عدم پرداخت وام، بانک بتواند با استفاده از این تضمین‌ها ریسک وام را به حداقل ممکن برساند.

اگر بانکی در حال نزدیک شدن به میزان ریسک است، باید مدیر ریسک احتمالات موجود را گوشزد کند و تاثیر چنین روندی را بر آینده بانک به طور کامل شرح دهد.

 

مدرک ریسک مالی FRM چه کاربردی دارد؟

اگر چه بسیاری از دارندگان مدرک ریسک مالی در دانشگاه‌ها و یا به عنوان مشاور مالی به کار گرفته می‌شوند، اما اکثر کسانی که این مدرک را در دست دارند در بخش ریسک موسسات مالی مانند بانک‌ها، صندوق‌های بازنشستگی و یا صندوق‌های تامین کننده منابع مورد نیاز پروژه‌ها فعالیت می‌کنند. البته باید گفت که شغل‌های بسیار زیادی برای این رشته وجود دارد و در برخی موارد حتی ممکن است دارنده این مدرک به عنوان یک معامله‌گر در بخش خدمات سرمایه‌گذاری، مدیر ارشد ریسک در یک شرکت مدیریت دارایی و یا یک تحلیلگر تجاری در یک بانک مشغول به فعالیت باشد.

 

مزایای کسب مدرک FRM

برگزاری برنامه آموزشی FRM، با هدف آموزش مفاهیم بنیادی و کلیدی مدیریت ریسک در سطح اولیه انجام می‌گیرد که می‌تواند تصویری جامع و کاربردی از اندازه‌گیری و مدیریت ریسک در بازار از جمله ریسک اعتباری و عملیاتی، سطحی جدید و ارزشمند از دانش در این زمینه را در اختیار فعالان بازار‌های مالی قرار دهد.

مزیت دیگر و مهمی که می‌توان برای این آزمون برشمرد، به اعتبار این مدرک مربوط می‌شود. در اهمیت آن همین بس که داشتن این مدرک برای فعالیت در محیط‌های حرفه‌ای و کاری بین‌المللی بیش از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های معتبر حتی در مقاطع عالی مانند کارشناسی ارشد، ارزشمند و معتبر شناخته می‌شود. دلیل این امر هم به استانداردهای بسیار بالای موسسه GARP در برخورداری از ارائه محتوای جامع با قابلیت پیاده‌سازی عملی برنامه FRM برمی‌گردد. سطح بالای علمی خود آزمون FRM نیز بسیار موثر است.

 

 

 

 مستر کمپ تحلیل تکنیکال (Technical Master Camp)

 

مراحل اخذ مدرک FRM

برای اخذ مدرک FRM، متقاضی ملزم به کسب نمره قبولی در دو سطح از آزمون (FRM Part1 وFRM Part2 ) است. از جمله ویژگی‌های خوبی که می‌توان برای این مدرک در مقایسه با سایر مدارک حرفه‌ای در حوزه بازار مالی اشاره کرد این است که داوطلبان شرکت در این آزمون این امکان را دارند که برای شرکت در هر دو آزمون در یک روز و به صورت همزمان اقدام کنند. دوم اینکه امکان برگزاری هر سطح از این آزمون، دو نوبت در سال است؛ از این رو، داوطلب این شانس را دارد که در طول یک سال یا حتی کمتر، مدرک ارزشمند FRM را اخذ کند.

پس از اینکه داوطلب در هر دو آزمون نمره قبولی را به دست آورد و رزومه مرتبط با موسسه را ارائه کرد، مدرک FRM به شخص اعطا می‌گردد. برنامه آموزشی موسسه GARP به عنوان برگزار کننده این آزمون، به گونه‌ای است که داوطلبان پس از اخذ مدرک نیز می‌‎‌توانند از مطالب آموزشی که این موسسه در اختیار آنها قرار داده است از قبیل مقالات، کتاب‌ها و ویدئوهای مرتبط استفاده کند. هدف موسسه از این کار، به روز نگه‌داشتن دانش و اطلاعات دارندگان مدرک FRM عنوان شده است. با این حال، شرکت در این دوره‌های آموزشی پس از اخذ مدرک، اختیاری و به صورت داوطلبانه است.

 

هزینه شرکت در آزمون FRM

یک هزینه اولیه معادل 400 دلار آمریکا تنها برای یکبار مضاف بر هزینه ثبت نام در این آزمون از متقاضی دریافت می‌شود.

 

 
آزمون FRM هزینه اولیه  هزینه ثبت نام 
بخش اول 400 دلار 800 دلار
بخش دوم هزینه‌ای ندارد 800 دلار

 

برای ثبت نام در هر دو بخش آزمون FRM، داوطلب باید 800 دلار پرداخت کند. توجه به این امر الزامی است که هزینه ثبت نام نباید به هیچ عنوان از سوی کاربر ایرانی یا موسسه ایرانی واریز شود.

 

هزینه آزمون FRM

 

آزمون FRM در چه کشورهایی برگزار می‌شود؟

موسسه GARP، این آزمون را در بسیاری از کشورها برگزار می‌کند. برای شرکت در این آزمون در هنگام ثبت نام مرکز آزمون خود را انتخاب می‌کنید. به این دلیل که مرکزی برای برگزاری این آزمون در داخل ایران در نظر گرفته نشده است، بایستی یکی از کشورهای همسایه را به عنوان مرکز آزمون مشخص کنید. نزدیک‌ترین مرکز آزمون به ایران، کشورهای امارت، ترکیه و کویت هستند.

 

 

دوره FRM مرکز مالی ایران

مرکز مالی ایران دوره های آموزشی خود را در چهار دسته برگزار می کند که یکی از مهمترین آنها، دوره های آمادگی آزمون حرفه ای داخلی و بین المللی (دوره‌هایی همچون همچون دوره CFA) است. دوره FRM یکی از مهمترین این دوره هاست که توسط اساتید خبره مرکز مالی ایران برگزار می شود. امکانات دوره FRM مرکز مالی ایران به شرح زیر است:

-         برگزاری آزمون شبیه سازی شده برای در انتهای دوره FRM

-         ارسال پکیج آموزشی (کتاب، جزوه، فایل آموزشی، آزمون‌های گذشته و...) متناسب با دوره FRM

-         پشتیبانی آنلاین در گروه تلگرامی کلاس

-         ضبط ویدیو کلاس‌ها و دسترسی به فیلم‌ها تا سه ماه پس از اتمام دوره در حساب کاربری دانش‌پذیران

-         گواهینامه حضور در دوره FRM (در صورت حضور در بیش از دو سوم طول دوره)

-         گواهینامه موفقیت در دوره FRM (پس از قبولی در آزمون شبیه سازی شده FRM)

 

مخاطبان دوره FRM افراد زیر هستند:

-         داوطلبان شرکت در آزمون FRM

-         دانشجویان و علاقه مندان به حوزه ریسک مالی

-         مدیران و کارشناسان حوزه ریسک صندوق‌ها، شرکت‌های تامین سرمایه و کارگزاری‌ها

-         مدیران و کارشناسان ریسک بانک‌ها و موسسات مالی اعتباری

-         مدیران و کارشناسان ریسک بیمه

-         دانشجویان رشته‌های مدیریت مالی، مهندسی مالی، اقتصاد و...

-         تمامی علاقه‌مندان به علوم حوزه ریسک 
سوالات متداول

FRM مخفف عبارت Financial Risk Manager بوده و به معنای مدیر ریسک مالی است. این آزمون توسط انجمن جهانی ریسک (GARP) برگزار شده و یکی از مدارک معتبر بین المللی در حوزه مالی به شمار می‌رود.

 

یک هزینه اولیه معادل 400 دلار آمریکا تنها برای یکبار مضاف بر هزینه ثبت نام در این آزمون از متقاضی دریافت می‌شود. هزینه شرکت در هر بخش از آزمون FRM معادل 800 دلار است. آزمون FRM دو بخش (FRM Part1 وFRM Part2) دارد.

 

دارندگان مدرک FRM در بخش ریسک موسسات مالی مانند بانک‌ها، بیمه‌ها، صندوق‌های بازنشستگی و صندوق‌های تامین کننده منابع مورد نیاز پروژه‌ها فعالیت می‌کنند.

 

 
نظر خود را ارسال کنید
فقط کاربرانی که عضو هستند می توانند نظر خود را ارسال کنند.

 

 

از راه های زیر می توانید با ما ارتباط برقرار کنید

تلفن: 09053581528

واتساپ : 09912707933

ارتباط با ادمین تلگرام