گواهینامه مدیریت نهادهای بازار سرمایه


نهاد مالی

گواهینامه مدیریت نهادهای بازار سرمایه یکی از 7 گواهینامه مهم در بازار سرمایه به شمار می رود. این آزمون از سوی اداره گواهینامه‌‎های حرفه‌ای سازمان بورس در بازه‌‎های زمانی مختلف برگزار شده و داوطلبان ملزم به پاسخگویی 70 سوال در مدت زمان 90 دقیقه هستند. البته این آزمون هم پیش‎نیازهایی دارد که باید به آن‎ها توجه کرد. در این نوشته سعی می‎کنیم تا جزئیات مربوط به دریافت گواهینامه مدیریت نهادهای بازار سرمایه را با یکدیگر بررسی کنیم.

 

اهمیت گواهینامه مدیریت نهادهای بازار سرمایه

افرادی که علاقه‌‎مند به استخدام در مشاغل حوزه‎ مدیریت در نهادهای بازار سرمایه باشند لازم است تا قابلیت‌ها و توانمندی‌‎های خود را به شکلی ثابت کنند. گواهینامه مدیریت نهادهای بازار سرمایه این امکان را فراهم کرده است تا داوطلبان بتوانند شانس خود را برای استخدام در چنین سمت‌هایی امتحان کنند.

این روزها به خاطر توسعه و رونق بیشتر بازار‎های مالی، نیاز به وجود و حضور منابع انسانی متخصص در سطوح مختلف از کارشناس گرفته تا سطوح بالای مدیریتی افزایش یافته است. اما این نیروی انسانی بایستی به شکل کامل با استانداردهای روز جهانی همراه و همگام شوند. به همین خاطر سازمان بورس و اوراق بهادار اقدام به برگزاری آزمون‌هایی برای دریافت گواهی‎نامه‌های مختلف در این زمینه کرده که یکی از آن‎ها گواهی نامه مدیریت نهادهای بازار سرمایه است.

هم‌‎اکنون افرادی که علاقه‌‎مند به فعالیت در بازارهای مالی هستند، نیاز دارند که برای اثبات صلاحیت‌های خود در هر بخش، از بین 7 آزمون مهم بازار سرمایه (یعنی اصول بازار سرمایه، تحلیلگری بازار سرمایه، معامله‌گری بازار سرمایه، کارشناسی عرضه و پذیرش، مدیریت نهادهای بازار سرمایه، مدیریت سبد اوراق بهادار و ارزش‌یابی اوراق بهادار) به تناسب موقعیت شغلی‌شان در این آزمون ها شرکت کرده و گواهینامه آن را دریافت کنند. می‌توان گفت که دریافت این گواهینامه‌ها پلی جهت ورود به دنیای سرمایه و تسهیل کننده مسیر پیشرفت شغلی در آینده است؛ گواهینامه مدیریت نهادهای بازار سرمایه یکی از مهم‎ترین‎ این گواهینامه‌ها است.

نهاد مالی


پیش نیاز شرکت در آزمون مدیریت نهادهای بازار سرمایه

پیش از هر چیز لازم است به این نکته اشاره کنیم که شرکت در کلیه‎ آزمون‌های حرفه‌ای بازار سرمایه پیش‎نیازهای عمومی خواهد داشت که تمامی داوطلبان بایستی از آن‎ها برخوردار باشند. داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی یا بالاتر از سوی دانشگاه‌‎ها و موسسات آموزش عالی مورد تایید وزارت علوم شرط عمومی شرکت در این آزمون است.

خوب است بدانید که برای شرکت در آزمون و دریافت گواهینامه مدیریت نهادهای بازار سرمایه پیش‌نیازهایی وجود دارد که بایستی آن‎ها را رعایت کنید. پیش‎نیاز دریافت گواهینامه آن، برخورداری از گواهینامه اصول بازار است.  

نکته مهم اینجاست که اگر یک متقاضی گواهینامه اصول بازار سرمایه را نداشته باشد باز هم می‌‎تواند در آزمون مدیریت نهادهای بازار سرمایه شرکت کند اما دریافت گواهینامه‌ی آن منوط به داشتن گواهینامه اصول بازار سرمایه است. در چنین حالتی متقاضی می‌تواند بعد از پذیرش در آزمون مدیریت نهادهای بازار سرمایه در مدت زمان مشخصی اقدام به دریافت گواهینامه اصول بازار سرمایه کند؛ در غیر این صورت قبولی وی در آزمون مدیریت نهادهای بازار سرمایه لغو خواهد شد.

نهاد مالی

 

 

آمــادگـی آزمـون اصــول بـازار ســرمـایـه

 


اطلاعات آزمون مدیریت نهادهای بازار سرمایه

تعداد سوالات برای دریافت گواهینامه مدیریت نهادهای بازار سرمایه 70 تا است و از این 70 سوال، 30 تا از آن مربوط به اصول راهبردی شرکتی و 40 تا از آن مربوط به مقررات مدیریت نهادهای بازار سرمایه است.

مدت زمان در نظر گرفته شده برای پاسخگویی به این 70 سوال، 90 دقیقه است و اگر داوطلبی بتواند امتیاز 50 از 100 را کسب کند، در این آزمون قبول شده و گواهی‌نامه مدیریت نهادهای بازار سرمایه را دریافت خواهد کرد.

جالب است بدانید که بر خلاف تعداد زیادی از آزمون‌های مشخص شده برای ورود به بازار سرمایه، جهت دریافت گواهینامه مدیریت نهادهای بازار سرمایه هیچ‌گونه معافیتی در نظر گرفته نشده است و افرادی که تمایل به دریافت این گواهی‎نامه را دارند، بایستی حتما در این آزمون شرکت کنند.

 

 

مزایا و کاربردهای گواهینامه مدیریت نهادهای بازار سرمایه

همانطور که از نام این آزمون هم مشخص است، این آزمون برای کسانی که تمایل به استخدام در سمت‎ مدیریت  نهادهای بازار سرمایه دارند مناسب بوده و به آن‎ها کمک می‌‎کند تا توانمندی‌های خود را ثابت و تخصص خود را احراز کنند.

در واقع اگر به هر شرکت مالی، کارگزاری و هر نهاد دیگری که در زمینه سرمایه‌گذاری فعالیت می‌کند برای استخدام در سمت‌های مدیریتی مراجعه کنید، وجود گواهی‌نامه مدیریت نهادهای بازار سرمایه اهمیت دارد. به این خاطر که سازمان بورس و اوراق بهادار نظارت و توجه‎ ویژه‎ای به صلاحیت‌های افراد استخدام شده در این سازمان‌ها داشته و نهادهای گوناگون را ملزم به استخدام نیروهایی که از این گواهینامه‌‎ها برخوردارند، کرده است.

از جمله مشاغلی که دارندگان این گواهینامه می‌‎توانند از آن برخوردار شوند، می‎توان به مدیر مالی کارگزاری‌ها و مدیر صندوق‌ها و همچنین مدیر شرکت‌های تامین مالی اشاره کرد.

بهتر است به این نکته هم اشاره کنیم که تنها داشتن گواهینامه مدیریت نهادهای بازار سرمایه نمی‌‎تواند برای استخدام در این مشاغل کافی باشد، بلکه متقاضی بایستی تخصص خود را در این زمینه و سایر زمینه‌‎های مرتبط با بازار سرمایه افزایش داده و از رزومه‎ مناسبی برخوردار باشد.


نهاد مالی


نحوه ثبت نام در آزمون های بازار سرمایه

اگر قصد دریافت گواهینامه مدیریت نهادهای بازار سرمایه یا سایر آزمون‌ها را دارید، خوب است بدانید که اجرای این آزمون توسط اداره‎ گواهینامه‌های حرفه‌ای سازمان بورس انجام می‏‌شود. این آزمون به صورت الکترونیکی انجام شده و برای ثبت نام در آن کافی است که وارد سایت testcenter.semedco.ir  شوید. کلیه‎ اطلاعات مورد نیاز مانند زمان برگزاری، شیوه‎‌ی برگزاری و... در همین سایت درج می‎‏‌شود. همچنین لازم به ذکر است که این آزمون هر ساله و در بازه‎‌های زمانی گوناگون برگزار شده و شما می‎‌توانید چندین بار در این آزمون شرکت کنید.

 

سخن پایانی

برای کسانی که قصد استخدام در جایگاه‎‌‌های شغلی مدیریت در حوزه مالی مانند کارگزاری‌‎ها و شرکت‎های سرمایه‌گذاری دارند، برخورداری از گواهینامه مدیریت نهادهای بازار سرمایه یکی از شروط مهم آن است. لازم به ذکر است که داشتن گواهینامه مدیریت نهادهای بازار سرمایه به همراه تجارب مناسب و کافی در زمینه‌‎های مالی می‌‎تواند شانس پذیرش در چنین جایگاه‌هایی را افزایش دهد. این آزمون مانند سایر آزمون‌های سازمان بورس و اوراق بهادار پیش‎نیازهایی دارد که یکی از آن‎ها داشتن مدرک کارشناسی از سوی دانشگاه‌ها یا موسسات مورد تایید وزارت علوم است.

 

 

نظر خود را ارسال کنید
فقط کاربرانی که عضو هستند می توانند نظر خود را ارسال کنند.

 

 

از راه های زیر می توانید با ما ارتباط برقرار کنید

تلفن: 02162843000

واتساپ : 09912707933

ارتباط با ادمین تلگرام